Gönderen Konu: Doğru Yazmak...  (Okunma sayısı 6697 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Cσ∂єx

 • Site Sahibi
 • *
 • İleti: 7.083
 • Cinsiyet: Bay
 • Sus(muş)!...
  • Kalbim
Doğru Yazmak...
« : 06 Kasım 2005, 23:53:57 Paz »
Nasıl yazacağım?
Yazmaya başlarken bunu sorarız kendi kendimize. Çok basit kurallar, iyi yazmanızı sağlar. En azından yazdıklarınızın iyi görünmesini, iyi okunmasını sağlar. Bu iyi okunma ve görünme, kuşkusuz içerikle ilgili değil. Burada kastedilen biçimsellik. Yazarken biçimle ilgili uymamız gereken belli başlı bazı kurallar var. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

BUNLARI YAPIN


 :arrow: Mutlaka sık sık paragraf yapın. Paragrafsız bir yazı upuzun ve ürkütücü bir duvara benzer. Böyle bir duvarı kimse görmek istemez. Yazınızı da kimse okumak istemez.

 :arrow: Her noktalama işaretinden sonra, (yani virgül, nokta, üst üste iki nokta, soru ve ünlem işaretleri gibi) bir boşluk (yani espas) bırakın. Bunu yapmazsanız cümleleriniz ve sözcükleriniz karmakarışık bir koyun sürüsüne benzer. Hiç birini diğerinden ayıramazsınız.

 :arrow: Ne kadar sade yazarsanız o kadar güzel görüneceğinden emin olun. Yani mümkün olduğu kadar az noktalama işareti kullanın. Gereksiz tırnaklardan, parantezlerden, çizgilerden, şapkalardan kaçının. Noktalama işaretlerini sadece gerektiğinde ve zorunlu olduğunuzda kullanın ki onların da kıymeti bilinsin.

 :arrow: İmla kurallarına mutlaka uyun. O kurallar dilin birliğini ve düzenini sağlar. Yazdıklarınızın okuyan herkes tarafından anlaşılmasını sağlar. Bilmediğiniz bir imla kuralı olursa diye, yanınızda bir "imla kılavuzu" bulundurmanız sizi küçük düşürmez.

 :arrow: Kısa cümleler okunma açısından büyük avantaj sağlar. Tamam, uzun cümleler kurup ne kadar usta yazar olduğunuzu göstermek isteyebilirsiniz. Ama art arda sıralanmış onlarca sözcüğün insan beynine anlamlı bir mesaj göndermesi, birkaç sözcüğün göndermesinden daha zordur.

 :arrow: Artık çoğumuz bilgisayarlarda, klavyeleri kullanarak yazıyoruz. Yazı büyüklüğünüzün (yani punto) ve yazı karakterinizin (yani font), kullandığınız dile uygun olmasına özen gösterin. Çok küçük de olmasınlar, çok büyük de. Unutmayın yazınız binlerce bilgisayarda açılacak. Her yerde aynı düzenlilikte görünmesi, sık kullanılan yazı tipleri (font) ve normal ölçülerde bir punto seçmenizle mümkün olabilir.

 :arrow: Boşluklar çok önemlidir. Yukarıda her noktalama işaretinden sonra boşluk bırakmanız önerildi. Yazınızın bütününün biçimsel olarak sıcak görünmesi için, yanlardan, alt ve üstten de uygun boşluklar bırakmalısınız. Derli toplu bir görüntü, karmaşa karşısından her zaman avantajlıdır.

 :arrow: Yazıda bazı durumlarda başlık (yani belirleyici, vurgulayıcı sözcük ya da sözcükler) kullanırız. Bunların dikkat çekmesi için yazının bütününden farklı bir font ve punto ile yazılmaları gerekir.

DOĞRU SÖZCÜKLER


 :arrow: İmla kurallarına mutlaka uymalısınız. Türkçe’de bazı sözcükler söylenişlerindeki kolaylık ve alışkanlığın yazı diline de yansıması sonucu yanlış yazılıyor. Bunları yaparsanız, yazınızı okuyan sizin için “acemi” diye düşünür. “Acemi” bir yazar olarak adlandırılmamak için şu sözcüklerin yazılışına mutlaka dikkat edin:

 :arrow: Yanlız değil yalnız yazmalısınız

 :arrow: Yalnış değil yanlış yazmalısınız

 :arrow: Çünki değil çünkü yazmalısınız

 :arrow: Herkez değil herkes yazmalısınız

 :arrow: Kurdela değil kurdele yazmalısınız

 :arrow: Meyva değil meyve yazmalısınız

 :arrow: Makina değil makine yazmalısınız

 :arrow: Sarımsak değil sarmısak yazmalısınız (Kaynak TDK Türkçe Sözlük)

 :arrow: Fasulya değil fasulye yazmalısınız

 :arrow: Ambülans değil ambulans yazmalısınız

 :arrow: Akedemi değil akademi yazmalısınız

 :arrow: Deklerasyon değil deklarasyon

 :arrow: Papuç değil pabuç yazmalısınız

 :arrow: Otobos değil otobüs yazmalısınız

 :arrow: Orjinal değil orijinal yazmalısınız

 :arrow: Konservatuar değil konservatuvar yazmalısınız

 :arrow: Alimünyum ya da aliminyum değil alüminyum yazmalısınız

 :arrow: Sovan değil soğan yazmalısınız

 :arrow: Kapora değil kaparo yazmalısınız

 :arrow: Prosedir değil prosedür yazmalısınız

 :arrow: traş ve heykeltraş değil tıraş ve heykeltıraş yazmalısınız

 :arrow: dokuman değil doküman yazmalısınız

 :arrow: Labaratuvar veya labaratuar değil laboratuvar yazmalısınız

 :arrow: Acenta değil acente yazmalısınız
ESPAS


 :arrow: İmla kurallarımızın en çok ihlal edilenlerinden ya da yanlış kullanılanlarından biri ayrı yazılması gereken eklerin bir türlü yazılmamasıdır. Dahi (üsteleme) anlamına gelen de’ler, da’lar ve ki’ler kullanıldıkları sözcükten bir boşlukla (espas) ayrılır. Yani “Ben de geleceğim” yazmalısınız. “Bende geleceğim” yazarsanız yanlış olur. “Ben de” deki bu de eki dahi anlamındadır. “Öyle sevdim ki, kimse inanamadı” yazmalısınız. “Öyle sevdimki kimse inanamadı” yazarsanız yanlış olur.

 :arrow: Soru ekleri de bağlı oldukları sözcükten bir boşlukla ayrılır. Bu ekler mi, mı, mu şeklinde olabilir. Yani şöyle: “Ben de geleyim mi?” Burada “mi” bir soru ekidir. Yapayım mı, seveyim mi... Gibi...

ÜNLÜ VE ÜNSÜZLER


 :arrow: Türkçe’de bazı harflere ünlü, bazılarına ünsüz denir. Sesli ve sessiz harfler tanımı da kullanılır. Sesli harfler a, e, i, ı, o, ö, u, ü’dür. Sessiz harfler ise kalan 21 harf. Sessiz harfler kendi aralarında "sert" ve "yumuşak sessiz" olarak ayrılırlar. f, ç, h, p, k, s, ş, t sert sessiz harflerdir. Kalan sessizler ise "yumuşak sessiz". Sert sessizlerle biten sözcüklere bir ek yapılacaksa, bu ek de mutlaka sert sesiz bir harfle başlamak zorundadır. Örneğin “otobüsdeki” sözcüğü yanlıştır. Çünkü otobüs'ün son harfi s sert sessizdir. Bu nedenle de ekinin "te" şeklinde kullanılması gerekir. Yani doğrusu “otobüsteki”. Peki, sert ve yumuşak sessizleri nasıl ayıracağız? Kullanabileceğiniz en basit yöntem “FISTIKÇI ŞAHAP” yöntemidir. Bu iki sözcükteki sesli harfleri çıkarın. Yani I’ları ve A’ları. Kalan harflerin tümü sert sessizlerdir. Eğer ekleyeceğiniz sözcüğün son harfi fıstıkçışahap’ı oluşturan sessizler arasında varsa, ek de sert sessizlerden, yani fıstıkçışahap içindeki harflerden (f. s, t, k, ç, ş, h , p) biri ile başlamalıdır.

ŞAPKA VE ÜNLEM


 :arrow: Şapka inceltme ya da uzatma işaretidir. Bazı sesli harflerin üzerine konur. A, u, i gibi. Amacı, bu harfin uzatılarak ya da iki taneymiş gibi okunması gerektiğini göstermektir. Yani şapkalı bir a harfi gördüğünüzde bunu aa gibi okursunuz. Türkçe’ye özellikle Arapça ve Farsça dillerinden giren sözcüklerdeki anlam karışıklığını önlemek amacıyla uzatma işareti kullanmak gerekiyor. Hala yazdığınızda bu sözcüğün babanın kız kardeşini kastettiği anlaşılır. Ama hâlâ yazarsanız bu devam eden, süregelen, devam etmekte olan anlamındadır. Aynı şekilde kar yazarsanız, meteorolojik bir olay anlaşılır. Kazanmak, çoğaltmak, artırmak anlamına gelen kâr’ı kastediyorsanız kâr yazmalısınız. Uçurum anlamındaki yar ile sevgili anlamındaki yâr’i de bir şapka ayırır. Genel kural olarak şapka bu üç sözcükte kullanılır. Çünkü hala ile hâlâ'yı, kar ile kâr'ı, yar ile yâr’i birbirinden ayırmak gerekir. Ama örneğin reklam yazarken şapkalı da yazsanız, şapkasız da o sözcüğün reklam olduğu anlaşılır. Yazının sade olması bakımından gereksiz ve sık şapka kullanılmaması yerindedir. Yazıyı illa "süslemek" istiyorsanız kullanın.

 :arrow: Yine yazının sadeliği, kolay okunması bakımından sık sık ünlem işareti (!) ve soru işareti (?) kullanmak da gereksizdir. Kurduğunuz cümle zaten bir vurgu içermiyorsa siz sonuna istediğiniz kadar ünlem işareti koyun istediğiniz etkiyi sağlayamazsınız. Ama yeterli vurgu varsa, ünlem işareti koymaya bile gerek kalmaz.

ŞU HAİN EKLER


 :arrow: Özellikle yabancı sözcükler ve kısaltmalara yapılan eklerde hatalı kullanım çok yaygın. Örneğin IMF kısaltmasına den, ye, nin benzeri ekler yapıldığında bu kısaltmanın orijinal okunuşuna göre mi, yoksa Türkçe okunuşuna göre mi ek yapılacağı kestirilemiyor. Doğrusu eki Türkçe okunuşuna göre yapmak. Yani IMF kısaltmasının son harfi "f" olduğuna göre yapılacak ekin de bu yumuşak sessiz harfe uygun olması gerekir. IMF’e (okunuş şekli orijinal ef’ten) yazılışı ya da söylenişi yanlıştır. Doğrusu IMF’ye (okunuş şekli Türkçe fe) olmalı.

NE ZAMAN AYRI NE ZAMAN BİRLEŞİK ?


 :arrow: Türkçe’de 1980 döneminde başlayan ayrı mı yazmalı, birleşik mi yazmalı konusundaki kaos hâlâ sürüyor. Örneğin "karabahtım" mı yazılmalı, "kara bahtım" mı yazılmalı gibi. Bu tartışmanın temelinde sözünü ettiğimiz dönemde ülkemizdeki dilbilimciler arasında ortaya çıkan "öztürkçe", "canlı ya da yaşayan Türkçe" bölünmesi yatıyor. Öztürkçe’yi savunanlar genellikle birleşik, "yaşayan Türkçe"yi savunanlar ise ayrı yazımdan yanadır. Genel kural olarak, eğer iki ayrı sözcük birleşip yeni ve bambaşka anlamlı bir sözcük oluşturuyorsa birleşik yazılmalıdır. Örneğin, sivrisinek, anamuhalefet, karabasan, kardelen, tümdengelim, ortaokul, altyapı, üstgeçit, karadelik gibi...

GELİYİM Mİ, GELEYİM Mİ ?


 :arrow: Sık yapılan yanlışlardan biri de bu. Yani soru eklerindeki ilgeçlerin (edatların) yanlış kullanımı. Geliyim mi, söyliyeyim mi, ağlıyayım mı, başlıyayım mı, yatırıyım mı demek ya da yazmak yanlıştır. Doğrusu geleyim mi, söyleyeyim mi, ağlayayım mı, başlayayım mı, yatırayım mı olmalı...

ŞİİR VE NOKTALAMA İŞARETLERİ


 :arrow: Sık yapılan bir başka hata şiirlerde dize sonlarında virgül kullanılması. Yapısı gereği şiirde bir dize ya bir cümledir ya da alt dizelerde tamamlanacak olan bir cümlenin parçasıdır. Bir cümle olması halinde dize sonuna virgül değil nokta konulur. Ki bu da şiirin görselliği, estetiği ve anlatım kaygısı bakımından illa gerekmez. Ustaların noktalama işareti kullanmadan yazdığı pek çok güzel şiir olduğunu hatırlayın. Bir cümlenin parçası olması halinde ise her dizenin sonuna virgül koymak, bir yandan anlamı karmaşıklaştırır, söylemi zayıflatır, bir yandan da görselliği içinden çıkılmaz hale getirir. Eğer şiirde bölünmüş bir cümleden oluşan birden çok dize varsa, anlamı zayıflatmamak, söylem kaybının önüne geçmek amacıyla virgül kullanılabilir. Ama "bu dize bitti, cümle bitmedi, alt dize ya da dizelerde sürüyor" mantığıyla her dize sonuna virgül koyarsanız estetikten, içerikten ve okuma kolaylığından ödün vermiş olursunuz.

BOL NOKTA BOL HATA


 :arrow: Türkçe imla kılavuzunda "yan yana iki nokta" şeklinde bir noktalama işareti yok. Ama "yan yana üç nokta" Türkçe imlasında yer alan bir noktalama işareti. Bunu unutmayın. Milli edebiyat akımının ilk dönemlerinde Latin alfabesine geçişin karmaşası içinde kimi yazarların kullandığı "yan yana iki nokta" yanlışı kısa sürede düzeltildi. Çoğu zaman düzyazıda, özellikle şiirde yapılan bir başka nokta hatası "yan yana üçten çok nokta" ya da "sıralı nokta" koymak. "Sıralı noktalar", kural olarak, bir metinde "bilerek ya da eksik bilgilenme nedeniyle" atlanan veya çıkarılan bölümleri belirtmekte kullanılır. Ya da bir yazının içine herhangi bir metinden bir bölüm alındığında, alınan bölüm metnin başından değil başka bir yerinden başlıyorsa, bunu belirtmek için "sıralı nokta" kullanılır. Siz, şiir ya da düzyazınızdaki cümlelerin sonuna "anlamı ve söylemi güçlendirme" kaygısıyla "üçten fazla" noktayı sıralarsanız, ortaya çıkan anlam budur: Yani kastınızdan çok uzak ve tümüyle yanlış bir anlam.

NİDÂ'YI NÂDİM ETMEYİN


 :arrow: Nidâ, bildiğiniz gibi, ünlem işareti. Cümlelerin sonlarında korku, şaşkınlık, hayret, üzüntü benzeri güçlü duyguları belirtmek için konulur. Bağırma, haykırma, isyan etme, zafer düzeyindeki bir sevinci belirtme gibi güçlü duguysallık ve şiddet içeriği bulunan cümleler de ünlem işaretiyle bitirilir. Bilinmeyen, belirlenemeyen, anlam verilemeyen durumların ifade edildiği cümlelerin sonuna bunu vurgulamak amacıyla yine ünlem işareti konulur.

 :arrow: Sık yapılan bir hata, ya da yanlış anlama nedeniyle başvurulan bir yöntem, bu tür cümlelerde güya anlamı güçlendirmek, vurguyu artırmak amacıyla art arda ünlem işaretinin kullanılması. Oysa art arda iki ya da üç ya da dört ya da daha fazla ünlem işareti Türkçe'nin noktalama işaretleri arasında yer almaz. Ünlem işareti bir kez kullanılır ve istenilen vurguyu yapar. Eğer cümleniz zaten doğuştan vurgusuzsa sizin art arda ünlem işareti koymanız onu ne güçlendirir ne de kurtarır. Olsa olsa zayıflığını iyice ortaya çıkarır. Bir yandan da bu kadar kalabalık "nidâ" bir "nidâ"yı "nâdim" eder. Yani üzer.
Kod: [Seç]
« Son Düzenleme: 06 Mart 2006, 00:57:39 Pzt Gönderen: Codex »
Özgür'lük! Daha iyi anlıyorum artık seni :)

İsyan etme gökyüzü, benim kadar ağlayamazsın.

Çevrimdışı Zynep

 • Artık sende "biz" densin..
 • *
 • İleti: 10.497
 • Cinsiyet: Bayan
 • Stranger&Zynep
Ynt: Doğru Yazmak..
« Yanıtla #1 : 03 Mart 2006, 13:14:55 Cum »
Teşekkürler sevgili Özgür.
Ne yazık ki sadece 33 kez okunmuş bu yararlı bilgiler:(
Oysa; yazı dilinde anlaşabilmek zordur.
Çünkü karşınızdaki kişi mimiklerinizi, jestlerinizi görmez ve söylemek istediğiniz şey ufacık bir noktalama işareti eksiğiyle çok farklı anlam kazanabilir.
En çok sevilen, okunan yazarlar, karmaşık tümceler yerine yalın bir dil ve doğru yerlerde doğru noktalama işaretleri kullanan, kişilerdir.
Özellikle vurgulamak istediğim bir başka nokta ise;
sanal olarak adlandırdığımız forum sitelerinde genellikle düşülen hata:(
Uzun yazılar handikap, çünkü gerek süre azlığı, gerek net dünyasının sınırsız olanaklarına ulaşma telaşı içinde kişiler uzun anlatımlara rağbet etmiyorlar çok fazla.
Keşke yukarda yazdığın yararlı bilgiler hepimizin bilgisayarlarının ekran koruması olsa da, tekrar tekrar okunabilse...
ve elbette uygulanabilse...

Bak örneğin ben;
yazıyı dikkatlice okudum ve sıkça kullandığım yanyana iki nokta kullanımını üç nokta olarak düzelttim.

Not: Lütfen sevgili Özgür, sen de başlığın ardındaki nokta sayısını üçe çıkarır mısın?
« Son Düzenleme: 03 Mart 2006, 13:17:33 Cum Gönderen: zynep »

Çevrimdışı Birsam

 • Artık sende "biz" densin..
 • *
 • İleti: 1.567
 • Cinsiyet: Bay
 • The Green Beret in Kosovo
  • Hepsii Life
Ynt: Doğru Yazmak...
« Yanıtla #2 : 08 Nisan 2006, 21:19:00 Cts »
Bu bilgiyi bizlerle paylaştığın için teşekkür ederiz sevgili arkadaşım.
Emeğine sağlık.
Determined to keep the peace. Turkish troops in KFOR.

Çevrimdışı Zynep

 • Artık sende "biz" densin..
 • *
 • İleti: 10.497
 • Cinsiyet: Bayan
 • Stranger&Zynep
Ynt: Doğru Yazmak...
« Yanıtla #3 : 08 Nisan 2006, 22:58:55 Cts »
Keşke uyulsa fly:(

Çevrimdışı ferzan

 • Forum Heveslisi
 • *
 • İleti: 92
 • Cinsiyet: Bay
Ynt: Doğru Yazmak...
« Yanıtla #4 : 08 Nisan 2006, 23:05:32 Cts »
Çok haklısın. Uyarılarına kendi adıma dikkat etmeye çalışacam...
Gözler Yaşarmadıkça Gönülde Gökkuşağı Açmaz.

Çevrimdışı Zynep

 • Artık sende "biz" densin..
 • *
 • İleti: 10.497
 • Cinsiyet: Bayan
 • Stranger&Zynep
Ynt: Doğru Yazmak...
« Yanıtla #5 : 25 Nisan 2006, 08:32:03 Sal »
Peki anlaşabileceğinden ne kadar eminsin?

Çevrimdışı jerryyy

 • Girişimci
 • *
 • İleti: 5
 • Cinsiyet: Bayan
Ynt: Doğru Yazmak...
« Yanıtla #6 : 30 Mayıs 2006, 18:29:35 Sal »
hiç bir zaman sevmedim noktalama işaretlerini ve kullanılmadanda ne kadar güzel yazılacağını biliyorum...
Merak ediyorum Türk müsün?
emel

Çevrimdışı Bircem

 • K A L B İ M
 • *
 • İleti: 10.494
 • Cinsiyet: Bayan
Doğru Yazmak...
« Yanıtla #7 : 27 Ağustos 2006, 09:49:29 Paz »
bu yazıyı ve emeği daha önce okumadığımı itiraf ediyorum...özür dilerim...mutlaka okunması gerekir...türkçemizi ne yazık ki katlediyoruz...sanırım konuşur gibi yazıyoruz...emeğinize sağlık...bilgilenmek insana mutluluk veriyor...
Kadın, dünyaya egemen olan tek tuttukludur.

Çevrimdışı Devrim

 • Artık sende "biz" densin..
 • *
 • İleti: 4.240
 • Cinsiyet: Bay
Doğru Yazmak...
« Yanıtla #8 : 19 Eylül 2006, 18:11:37 Sal »
          Teşekkürler... herkesin ve özelikle benim çok okumam gereken bir yazıydı. İtiraf etmeliyimki noktalamalarda çok zayıfım.

Tekliği bilir misin?
Öbür adı yalnızlık olan.
Bir kelebek mi uçtu...
Dokunma! Ömrü çok kısa

Z-DEVRİM

Çevrimdışı FATOSS

 • Forum Heveslisi
 • *
 • İleti: 39
 • Cinsiyet: Bayan
 • SANATI,ŞİİRLERİ,MİZAHI SEVIYORUM,
Doğru Yazmak...
« Yanıtla #9 : 02 Temmuz 2007, 14:27:02 Pzt »
 Sevgili Bircem,
 Ben düz yazı yazmayı,şiirden çok severim, ve ne olursa olsun aklıma gelen güzel bişi bulunca
önce kalemi kagıda baskı yapar,sona çok gerekli düzeltmeleri yaparım.Türkçe de ve İngilzcede
daha çok gramer okudum,
 Bilgisayarda yazarken ve özellikle msn  de bazı kısaltmalar ve gifler ööle işe yarıyo ki...
 Özellikle bööle yazooom
 İlk Hi gördüümde ben annamamıştım,hello yolunda devam ediyodum
 Gülmeyi,ağlamayı,neşe veya kederi,kısaca duyguları sadece harfleri kullanarak istediim gibi yönlendirip
 karşımdakine tam kapasite annatırım
 noktalamalarda kendi icat ettiğim işaretlerde,koca koca spikerlere devlet kanalından daha güzel
 çok taklidi yapılmaya ugrasılan, ama yapılamayan radyo prğramı yapım ve yönetmenliği yaptım.
 Bir şehirde, yerel bir Radyoda...
 Düzgün Türkçe ve Düzgün imla kuralları,şiir,roman ve bu gibi sanat, eğitimde kullanılmalı,karsı olmadıım
gibi destekliyorum.Bir ortak noktada şive dahi olmayacak...Ama örnek bir şiir hem düzgün Türkçe ile,
hem aynı şiir bölgenin şivesine göre ıkı adet yazılsın, okuyana da neşe verir bence.
 Titanic filminin aslını da seyrettim,Elazığ versiyonunu da.. Allahım, ne güldük ama...Film e yapılan montaj için...Elazığ  olduğu için deil...
 benim görüşüm böyle, (Cadii sayende küçük harfle yazmayı öğrendim,sana buradan sevgiler)
 Saygılarımla,
* Aşkımı  Dağlara  Yazacaktım,
   Senden Büyük Dağ Bulamadım...

   F A T O S S...

Çevrimdışı CadI

 • Artık sende "biz" densin..
 • *
 • İleti: 3.636
 • Cinsiyet: Bayan
  • http://www.kalbim.gen.tr
Doğru Yazmak...
« Yanıtla #10 : 02 Temmuz 2007, 14:42:56 Pzt »
(Cadii sayende küçük harfle yazmayı öğrendim,sana buradan sevgiler)


Ne demek efendim:) Öğretmek değilde ben sadece büyük harfin internette bağırmak anlamı taşıdığını bildiğim için ve hoş durmadığı için küçük harfle yazarsan bende sevineceğim demiştim:)


...

Çevrimdışı ZaGoR_M

 • Forum Kurdu
 • *
 • İleti: 678
 • Cinsiyet: Bay
 • SEVGİLERİ ÇİÇEK GİBİ SOLDURMAYALIM...
Doğru Yazmak...
« Yanıtla #11 : 03 Temmuz 2007, 00:46:31 Sal »
O zaman ben yazılarımı büyük harfle yazıcam bagırmak anlamında oldugu için sesim duyulsun diye..:)))))))
Şaka hemen kızmayın:)) Fatoss seninde siteye renk katacagını sanırım ama burası spikerlige benzemez haberin olsun...:))) Neyse hoş geldin...
Hayat Hiçbir İnsan İçin Ağlamaya Degmez.Zaten Degen İnsan Ağlatmaz.Yine de Ağlamak İstiyorsan,Başını Dik Tut ki Gözyaşların Ağlatan Kadar Alçalmasın.Sana Sevgimi Söylesem Sevgimden Korkarsın.Ben Senin İçin Olmasam Bile Sen Benim İçin Hep Varsın....

Çevrimdışı FATOSS

 • Forum Heveslisi
 • *
 • İleti: 39
 • Cinsiyet: Bayan
 • SANATI,ŞİİRLERİ,MİZAHI SEVIYORUM,
Doğru Yazmak...
« Yanıtla #12 : 03 Temmuz 2007, 00:59:21 Sal »
 Teşekkürler,herkesten bişeyler öğrenıyorum işte...
 İnternete fazla giremıyordum çok korkutacak hikayeler duydum,kararsızdım ama birçok bilgiyi net den öğrenmek de güzel,sağlık,edebiyat çok şeyler var.Msn de değişik bi olay.
 Pek fırsatım olmuyordu,Babam çok sinirli...
 Cadii bu yazılara şarkı falan eklenmıyormu ?daha sıteyi tam gezemedim.. zamanla öğreneceğim..Teşekkürller :bidibidi
* Aşkımı  Dağlara  Yazacaktım,
   Senden Büyük Dağ Bulamadım...

   F A T O S S...

Çevrimdışı Devrim

 • Artık sende "biz" densin..
 • *
 • İleti: 4.240
 • Cinsiyet: Bay
Doğru Yazmak...
« Yanıtla #13 : 03 Temmuz 2007, 01:07:02 Sal »
Sevgili Fatoş
Görüşlerin doğrultusunda bende size hak veriyorum düz yazı şiirden daha kolay ama az yazılan bir konu. Çünkü kimse uzun yazıları okumak istemiyor...


Sevgilerimle

Tekliği bilir misin?
Öbür adı yalnızlık olan.
Bir kelebek mi uçtu...
Dokunma! Ömrü çok kısa

Z-DEVRİM

Çevrimdışı FATOSS

 • Forum Heveslisi
 • *
 • İleti: 39
 • Cinsiyet: Bayan
 • SANATI,ŞİİRLERİ,MİZAHI SEVIYORUM,
Doğru Yazmak...
« Yanıtla #14 : 03 Temmuz 2007, 01:12:19 Sal »
BEYEFENDİ ZAGOR,
BaLtaLı  ilah...
benim sesim güzelll ama spiker olamam,yapımcı ve yönetmenim yazmiştim herıld.Ya bendeniz (sekreterim Olur,)
yazmamiş,yada GösleriNiste LeNs WWarrr...
Hemi de bir BEYEFENDİYE BAGIRTTIRMACA ayıps düşşeerrr.
Diimi  ama Cadii.... :sess
* Aşkımı  Dağlara  Yazacaktım,
   Senden Büyük Dağ Bulamadım...

   F A T O S S...

Çevrimdışı FATOSS

 • Forum Heveslisi
 • *
 • İleti: 39
 • Cinsiyet: Bayan
 • SANATI,ŞİİRLERİ,MİZAHI SEVIYORUM,
Doğru Yazmak...
« Yanıtla #15 : 03 Temmuz 2007, 01:16:30 Sal »
 Devrimciiimmm,bak
 bi düz yazı yaziiim bayılırsın....

 Satırbaşı,______________________________________
 ______________________________________________
   _____________________________________________
   _______________________________________Nokta. :vaav_
* Aşkımı  Dağlara  Yazacaktım,
   Senden Büyük Dağ Bulamadım...

   F A T O S S...

Çevrimdışı aşk perisi

 • Girişimci
 • *
 • İleti: 16
 • Cinsiyet: Bayan
Doğru Yazmak...
« Yanıtla #16 : 14 Ağustos 2007, 00:00:20 Sal »
güzel bir paylaşım ,keşke herkes senin kadar duyarlı olabilse bu konularda .kendi adıma biraz daha dikkatli olacağım TEŞEKKÜRLER