Gönderen Konu: İşte olay yaratan filmin fragmanı... /Nefes nefesinizi kesecek..  (Okunma sayısı 2023 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Nazlıcan

• K A L B İ M
  • *
  • Mutluluk gülüşünde saklı(:
İşte olay yaratan filmin fragmanı... İzlemeyenler için...Halen vizyonda,izlemek isteyenlere duyurulur.. ;)

[dailymotion=425,350] kwh0nHgTZKmoHpUgzl [/dailymotion]

Güneydoğu'da yıllarca yaşanan silahlı çatışmalar Türk Sineması'nda giderek temel bir yer edinecek gibi gözüküyor. Geçtiğimiz yıl vizyona giren 'Gitmek' ve 'Fırtına' filmlerinden sonra Mahsun Kırmızıgül'ün yönettiği 'Güneşi Gördüm'de Mart ayı içinde vizyona girmişti. Ama haberimizi konu ettiğimiz film saydıklarımızdan çok farklı bir bakışa ve amaca sahip. Bölgede yaşanan çatışmaları konu alan ilk Türk savaş filmi de denebilecek 'Nefes'  Ekim'de vizyonda...Levent Semerci'nin yönettiği filmde oyuncu kadrosunda genç ve yeni yüzleri izleyeceğiz.

Öykü gerçeklere dayanıyor.

Medyavizyon'un dağıtımcılığını üstlendiği film hakkında Semerci şu açıklamayı yaptı: "Bize göre o bölge ne Vietnam’dır ne de en taze örneği ile Irak... Kendine özgü dinamikleri olan, üç-beş kelimeyle açıklanmayacak bir dönem yaşanmıştır, yaşanmaktadır. İnanılmayacak olayların yaşandığı bir dönemin hikayesini tüm gerçekliğiyle beyaz perdeye aktarıyoruz."

Film için Uzakdoğu’dan, özel olarak üretilen demo silahlar ithal edildi. Filmde rol alan, çoğu konservatuvarda okuyan 40 genç oyuncu, bir ay askeri eğitim aldı ve dağda konakladı.

Filmin konusu:

“Nefes” bir yüzbaşının komuta ettiği 40 kişilik bir timin hikâyesidir. 2365 metre yükseklikteki “Karabal” tepesinde bulunan bir röle istasyonunu korumakla görevlendirilen bu 40 askerin görevlerini yerine getirirken yaşadıkları acıları, sevinçleri ve yaşam mücadelelerini anlatıyor.

Şehit olan askerlerin hikâyesinin anlatılacağı filmin öyküsü, Güneydoğu'daki bir sınır karakolunda geçiyor. Bu nedenle çekimlerin yapılacağı Tahtalı Dağı'na bir karakol kurulacak. Karakolu koruyacak olan 40 kişiyi oynayacak oyuncular ise Türkiye'nin farklı illerindeki konservatuarlarda okuyan öğrencilerinin arasından seçilmiş.

Filmden Notlar:

Terör örgütüyle mücadele eden bir komando timinin öyküsünü anlatan “Nefes” filminin çekimlerine başladı. Filmin kadrosunda hiç yıldız oyuncu yok.

Ön hazırlıkları 1.5 yıl süren, kadrosunda yıldız oyuncu bulunmayan filmde, askeri eğitim görmüş 40 genç rol alıyor.

Sınır karakolu inşa edildi.

Bugüne kadar birçok büyük firmaya reklam filmi çeken Levent Semerci'nin yönettiği "Nefes"in senaryosu, Hakan Evrensel’in “Güneydoğu'dan Öyküler” adlı kitabından yola çıkılarak kaleme alındı. Film için Niğde Aladağlar’da 120 kişilik bir sınır karakolu inşa edildi. Özel efektlere yer verilen ve savaş sahneleri Hollywood normlarında çekilen filmde tam 12 kamera kullanılıyor.

Ve dörtte üçü su olduğundan mı vücudumuz okyanuslar gibi Ay'ın cazibesinin etkisindedir..? Bu yüzden mi içimiz gelgit halindedir..? Sular ve gökler arasında kalabalığım. Tut ki yeni yaratılmışım... Bu yüzden mi sudan sebeplerle yitiririz su gibi aziz şeyleri çoğu zaman. Sular durulduğunda aydınlanır anlamlar ama sular ...durulmaz dalgalanmadan..

Çevrimdışı Nazlıcan

• K A L B İ M
  • *
İşte olay yaratan filmin fragmanı... /Nefes nefesinizi kesecek..
« Yanıtla #1 : 15 Kasım 2009, 22:11:38 Paz »

İzleyenler varsa final sahnesinde Sevgiliye yazılmış ama gönderilmemiş tabiri caizse,"suya yazılmış yüreklere işleyen mektubu  :'(

Nefes/Yüzbaşı Mete'nin eşine yazdığı mektup 

Her yerde aradım durdum..filmi izlerken beni en çok etkileyen sahnelerden biriydi yüzbaşının eşine yazdığı mektup..belki bu mektubun metni tam değildir ama ordan burdan aşıra aşıra anca bu kadarını bulabildim..

Canım sevdiğim...çiçeğim...aşkım...
keşke diyemiyeceğim kadar uzağım artık.
...
o kadar ısıtmak istedim ki nefesimle sırtını.KEşke yüreğine en güzel aşk şarkılarını fısıldayabilseydim.yapamadım
aşkım...kelimelerden utandım...Ellerim ellerini sevdi çiçeğim,...
dudaklarım koynunu, gözlerim yüreğini...o güzel, içinde güneş saklı
yüreğini...
...
elimden birşey gelmiyoo...artık çok geç...Yolların ortasında gözlerin gözlerimi esir aldı aşkım...kapatamadım...güneş dolu yüreğine yağmurlar yağdırdım.Affet beni...ÇEvremi saran bulutları dağıtmaya yetmedi rüzgarım...sesini duyar gibiyim aşkım
...
nefesim nefesine nefes katsın istedim ama olmadı.o küçücük nefesi içine üfleyemedim.
...
olmadı aşkım.adının fısıldadığı masalları fısıldayamadım nefesine.Bi
varmış bi yokmuşta kaldı fısıldamam, ötesini fısıldayamadım...
Güneş dolu yüreğine yağmurlar yağdırdım...
Nefesim nefesine nefes katsın istedim olmadı aşkım....
O zilin sesini duyduğun ana lanet ediyorum....
Toprağın olmak varken mezar, güneş olmak varken gölgen oldum.....
Sen elini uzattığında kalbimi sakladım....
Aşkım seni de yanımda götürüyorum.....
O gittiğim yerde binlerce kez haykıracağım.....
Seni seviyorum çiçeğim...tek aşk vatan aşkı derdim,ama bilmezdim benim vatanım senmişsin

.."“Umarım güneşli bir gün başka bir nefes daha güçlü üfler yüreğine aşkım ve ben çıkar giderim”

Ve dörtte üçü su olduğundan mı vücudumuz okyanuslar gibi Ay'ın cazibesinin etkisindedir..? Bu yüzden mi içimiz gelgit halindedir..? Sular ve gökler arasında kalabalığım. Tut ki yeni yaratılmışım... Bu yüzden mi sudan sebeplerle yitiririz su gibi aziz şeyleri çoğu zaman. Sular durulduğunda aydınlanır anlamlar ama sular ...durulmaz dalgalanmadan..

Çevrimdışı spestnaz

• Forum Tutkunu
  • *
« Yanıtla #2 : 16 Kasım 2009, 00:44:37 Pzt »
yalnız başına çokk kuru ama gözyaşlarıyla daha güzel: elinize sağlık. .
Herşeyin ilki ::)

Çevrimdışı Nazlıcan

• K A L B İ M
  • *
« Yanıtla #3 : 12 Aralık 2009, 19:58:26 Cts »
yalnız başına çokk kuru ama gözyaşlarıyla daha güzel: elinize sağlık. .

Ne demek istediğini anlayamadım ? Açıklarsan bende ona göre yorum yapabilirim..

Yüzbaşı Mete'nin yazdığı eşine gönderilmemiş mektubu okurken ordaki hissi izlemeden ne kadar hissedilebilir  bilmiyorum..Ama bildiğim bir şey varsa,filmdeki en etkili sahne ve sevgiliye söylenmesi geç kalınmış sözlerin yürekleri yakıp geçtiğidir... :'(

Çevrimdışı spestnaz

• Forum Tutkunu
  • *
« Yanıtla #4 : 12 Aralık 2009, 21:18:22 Cts »
bazenn öyyle şeyler vardırki onlardan herkes farklı şeyler hisseder. . yüzbaşı mete nin gönderilmemiş mektubu nu okuyunca ağlıyasım geldi. yürekleri yakıp geçen söz beni darmadağın etti. . halâ toparlanmaya çalışıyorum. yanlış bişey demek istemedim saçmaladıysam kusuruma bakmayın. .

Çevrimdışı Nazlıcan

• K A L B İ M
  • *
« Yanıtla #5 : 12 Aralık 2009, 22:04:14 Cts »
Arada bir gelip okuyor ve bende çok etkileniyorum..
Filmi izleyen biri olarak ordaki duyguyu hatırlıyorum,izlemeyenler içinde yarı etkiyi yapması normal..
İzleseydin ne yaparsın,sevgiliye ölüme giderken gönderilmiş mektupta,kapıyı çalan askerlerin getiridigi ölüm haberi ile söylenmesi geç kalınmış sevgi sözlerinde  :'(

Çevrimdışı spestnaz

• Forum Tutkunu
  • *
« Yanıtla #6 : 13 Aralık 2009, 08:49:26 Paz »
Arada bir gelip okuyor ve bende çok etkileniyorum..
Filmi izleyen biri olarak ordaki duyguyu hatırlıyorum,izlemeyenler içinde yarı etkiyi yapması normal..
İzleseydin ne yaparsın,sevgiliye ölüme giderken gönderilmiş mektupta,kapıyı çalan askerlerin getiridigi ölüm haberi ile söylenmesi geç kalınmış sevgi sözlerinde  :'(

yaşayamam. . demek isterdim ama yaşayann bir ölü olurdum. kendimmle mutlu olamazdım. kendimle sevinemezdim. herr gece gökyüzü nde, yatağıma yatdığımda, sokakdaki insanların gözlerinde O nu görürdüm tıppkı şimdi olduğu gibi. işin acı kısmı ne biliyor musunuz. . bana dedilerki dökkme incilerini, haketmedi O. bennce haketmişdi, hâlâ da hakediyorr. . .

Çevrimdışı Flamingo

• Artık sende "biz" densin..
  • *
  • Her şeye rağmen.
« Yanıtla #7 : 13 Aralık 2009, 11:53:34 Paz »
Çok güzel bir filmdi. Mektubu burda paylaşman çok iyi olmuş perim...
O sahnede zor tutmuştum kendimi ağlamamak için  :(
Bazı şeyler için geç kalmamak gerek...

Ay, o mektup mahvetti beni : (((
Gün gelir, devran döner...