Gönderen Konu: NANE  (Okunma sayısı 1389 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Bircem

  • K A L B İ M
  • *
  • İleti: 10.494
  • Cinsiyet: Bayan
NANE
« : 16 Şubat 2007, 08:17:56 Cum »
Bahçe nanesi, peppermint

Nane tıbbi faydaları en fazla olan bitkilerden biridir. Dünyanın her yerinde birçok çeşidi yetişebilir. Yaprakları ve çiçekli uç   kısmı kullanılır.

%1-3 oranında mentol, menton, flavonoidler, fenoller, triperten ve tanen içeren uçucu yağ taşır.

Sidirim Sistemi:Nane sindirim sistemi için mükemmel bir bitkidir. Safra ve mide sekresyonunu uyarır, hazımsızlık ve gaz şikayetlerini hafifletir.Mide bulantısını önler.Antispazmodik özelliği sayesinde mide ağrıları ve gazdan doğan barsak kramplarında etkilidir.Kabızlık ve ishal şikayetlerinde de bu etkisini gösterir. İyi bir sindirim için yemeklerden sonra bir fincan nane çayı alınması önerilir.

Enfeksiyonlar: İçerdiği esansiyel yağlar antiseptik ve mantarları öldürücü özellik taşırlar.Bu özelliği gastroenteritlerde etkili olmasının bir başka sebebidir.Birkaç damlası ile bronşitli hastalarda göğüse, farenjitli hastalarda boğaza ve sinüzitli hastalarda sinüslerin üstüne yapılacak masaj etkili olur.(bu masaj geceleri yapılırsa uyumayı engelleyebileceğinden sabahları yapılması tavsiye edilir.)

Uyarıcı özelliği vardır.

Ağrı Kesici: Deriye uygulanmasıyla ağrı kesici özelliği vardır. Baş ağrılarında suyla karıştırılmış nane yağının 10 dakikalık uygulaması yeterlidir.Burkulmalarda da nane yağı ile masaj faydalı olur.

Nane Yağı Hazırlanması:

3 avuç dolusu taze nane 1litre zeytinyağ içine atılır. 1 hafta beklenilir. Süzülür ve ışık almayan bir kapta ağzı sıkıca kapatılarak tutulur. Bu yağ masaj için kullanılabilir.

Nanenin bilinen bir yan etkisi yoktur. Ancak 5 yaşın altındaki çocuklarda ve hamilelerde kullanılması önerilmez.
   

             Alıntı

 

 
Kadın, dünyaya egemen olan tek tuttukludur.

Çevrimdışı canım gibi sevdim

  • Artık sende "biz" densin..
  • *
  • İleti: 2.451
  • Cinsiyet: Bayan
NANE
« Yanıtla #1 : 15 Mayıs 2007, 23:01:47 Sal »
tşklerr yararlı bilgiler için :)