Gönderen Konu: Yanlış çamaşır hasta ediyor  (Okunma sayısı 1183 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Breeze

  • K A L B İ M
  • *
  • İleti: 8.670
  • Cinsiyet: Bayan
  • Ders, ders, ders!
Yanlış çamaşır hasta ediyor
« : 10 Temmuz 2009, 23:42:22 Cum »
Kadınların yüzde 70’i yanlış beden ve yanlış model sütyen nedeniyle pek çok sağlık sorunu yaşıyor.

 Optimed Hastanesi’nden Genel Cerrahi Uzmanı Operatör Doktor Ayhan Kaçmaz, sütyen kullanımında nelere dikkat edilmesi gerektiğini ve karşılaşılabilecek sağlık sorunlarını anlattı. Sırt ve boyun ağrısından, göğüs altında mantara kadar pek çok sağlık probleminin doğru sütyen kullanmayan kadınları beklediğini ifade eden Kaçmaz, sütyen seçiminin çok önemli olduğunu belirtti.

BEDENİNİZİ ÖLÇTÜRÜN

Op. Dr. Kaçmaz, omuz çökmesi, duruş bozukluğu, pişik, sırt ve boyun ağrısı, göğüste kitle oluşumu rahatsızlıklarına karşı kadınların, göğüslerini tam saran, yanlardan destekleyen ve ağırlığın tamamını taşıyabilen sütyen kullanmaları gerektiğini söyledi. Kaçmaz sözlerini şöyle sürdürdü: “Kadınlar sütyen alırken her şeyden önce doğru beden ve doğru cup olmasına dikkat etmeliler.

75, 80, 85 diye ifade edilen kısım bedendir ve sırt kısmınızdan bedeninizin çevresinin ölçülmesiyle bulunur. Cup ise göğüslerin büyüklüğüyle ilgilidir ve A,B,C,D diye ifade edilir. Sadece bedenin doğru olması yetmez, cup’un da doğru olması şarttır. Ancak bu sayede sütyen amacına uygun kullanılabilir ve sağlık sorunlarına karşı önlem alınabilir. Bu yüzden tüm kadınlar göğüs ölçülerini bir uzmana ölçtürmelidir”
özgür(lük)!