Gönderen Konu: Sigara içmek Rus ruletinden tehlikeli  (Okunma sayısı 1473 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Breeze

 • K A L B İ M
 • *
 • İleti: 8.670
 • Cinsiyet: Bayan
 • Ders, ders, ders!
Sigara içmek Rus ruletinden tehlikeli
« : 04 Temmuz 2009, 18:11:06 Cts »
Türkiye'de bir yılda gerçekleşen 240 bin ölümden 100 bini sigaradan kaynaklanıyor.

İzmir İl Tütün Kontrol Kurulu Başkanı Doç. Dr. Oğuz Kılınç, Türkiye'de bir yılda gerçekleşen 240 bin ölümden 100 bininin sigaradan kaynaklandığını belirterek, bu oranlara bakıldığında, sigara içmenin 6 kurşun alan bir silahla oynanan Rus ruletinden daha tehlikeli olduğunu söyledi.

İl Tütün Kontrol Kurulu, 4207 sayılı yasada yapılan değişikliğin ardından kamu kurum ve kuruluşlarında kapalı alanlara getirilen sigara içme yasağının 19 Temmuz 2009 tarihinde kafe, bar ve restoranları da kapsayacak şekilde genişletilecek olması nedeniyle İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde bilgilendirme toplantısı düzenlendi. İl Tütün Kontrol Kurulu Başkanı ve Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Oğuz Kılınç, sigarının tıbbi olarak eroin ve kokainden farklı olmadığını belirterek, “Nikotin eroin ve kokaine göre 8 kat daha fazla bağımlılık yapıyor. Önümüzdeki 20 yıl içinde nikotin de eroin ve kokain gibi algılanmaya başlanarak, yasaklanacak” dedi.

Doç. Dr. Kılınç, Türkiye'de yılda 240 bin kişinin hayatını kaybettiğini bunlardan 100 bininin sigaraya bağlı ölümler oluşturduğunu söyledi. Önümüzdeki 20 yılda önlem alınmaması durumunda Türkiye'de yılda 250 bin kişinin sigaradan hayatını kaybedeceğini vurgulayan Doç. Dr. Kılınç, “Bu oranlara bakıldığında sigari içmek Rus ruletinden daha tehlikeli. Altı mermi alan silahla oynanan Rus ruletinde altıda bir oranında ölüm var. Sigari içenlerde bu oran üçte bir'den düşük. Türkiye'deki nüfusun yüzde 33.8'i yani 20 milyon sigara içici var. Sigara tüketiminin sağlık giderleri de dahil olmak üzere ülkemize yıllık maliyeti 50 milyar dolardır. Bir süre önce hayatını kaybeden rahmetli İzmir Büyükşehir Belediyesi eski başkanlarından Ahmet Piriştina'nın bile katili sigaradır. Pek çok değerli kişi ülkeye daha çok yılar hizmet edebilecekken, sigara nedeniyle hayatını kaybetti” dedi.

Doç. Dr. Kılınç, sigaraya başlama yaşının ülkemizde 12'ye a kadar indiğini söyledi. 2008 yılı verilerine göre 13-15 yaş arasında sigara kullanma oranı yüzde 10 ila 30 arasında değiştiğini belirten Kılınç, son 20 yılda Türkiye'de sigara içme oranı yüzde 80 artarken ABD'de yüzde 30 düşüş yaşandığını dile getirdi. Kılınç, “Gelişmiş ülkelerde ödedikleri ağır tazminatlar nedeniyle tütün endüstrisi gözünü gelişmekte olan ülkelere dikmiş durumda. Türkiye'de bir psikolog arkadaşımıza 5 yaşındaki çocukların aklına sigarayı nasıl sokarız konusunda bir araştırma yapmaları için 3 milyon dolar teklif edildiğini biliyoruz” dedi. Türkiye'de tütün endüstrisinin tamamen yabancıların elinde olduğunu kaydeden Kılınç, şirketlerin verdiği verginin de devede kulak kaldığını söyledi. Tütün endüstrisinin ayakta kalabilmesi için 18 yaş altı gençlere sigara satmak zorunda olduğunu ifade eden Kılınç, Türkiye'de bunu başardıklarını belirtti.

Sigara yasağının uygulanıp uygulanmadığını denetlemek amacıyla çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan kişilerden oluşan 300 kişilik bir sivil denetim ekibinin oluşturulduğunu hatırlatan Kılınç bu ekibin yaptığı tespitlere göre kamu kurum ve kuruluşlarında yasak olmasına rağmen halen daha yüzde 36 oranında sigara içiminin devam ettiğini söyledi. Kılınç, İzmir Büyükşehir Belediyesi koridorlarında ve yöneticilerin özel kalem odalarında sigara dumanı ve kokusu tespit ettiklerin belirterek, yasayı uygulamaya önce yöneticilerin başlaması gerektiğine dikkat çekti.

Pasif içicilerde tehlikede


İl Sağlık Müdürlüğü Ruh Sağlığı Şube Müdürü Dr. Gülgün Çakmur ise havadaki solunan sigara dumanının içicinin aldığı nikotinden daha fazla nikotin içerdiğini söyledi. Sigara'nın içinde insan sağlığına zararlı 4 bin madde bulunduğunu belirten Çakmur, “Dünyada çocukların yüzde 40'ı pasif içici konumunda. Türkiye'de ise bu oran yüzde 67 ile 81 arasında değişmektedir. Çocukluğunda pasif içici olanların yüzde 74.6'sı büyüdüğünde de sigara içiyor. Yüzde 65.9 oranında kendi çocuklarının yanında sigara içmekten çekinmiyor. Sağlık Bakanlığı tarafından 2003 yılında yapılan araştırmaya göre 13-15 yaş arası çocukların yüzde 29.3'ünün sigarayı denediği ortaya çıktı. Yüzde 9.1'inin ise sigara kullandığı belirlendi. Yüzde 89'u ise evde pasif içici konumunda, yüzde 91.1'i ise halka açık yerlerde pasif içici olduğunu belirtmiş. Tüm dünyada, pervasızca, içtiği sigaranın dumanı ile kimi zehirlediğine bakmayan kişileri tanımlamak için “Türk gibi sigara içmek” deyimi kullanıyor. Ülkemizde her yıl 100 bin kişi sigaradan ölüyor. Bunun 17 bini pasif içiciler”dedi.

Başkan Kocaoğlu: Denetim gevşememeli

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Aziz Kocaoğlu da Türkiye'de konulan yasakların ilk başlarda sıkı uygulandığına ama sonrasında gevşediğine dikkat çekti. Kocaoğlu, “Konuyu takip edecek tüm çevreler, ilgililer titizlikle davranmalı. Sürdürülebilirlik kavramının özünü idrak ederek çaba göstermek gerekiyor. Birlikte irade göstererek pek çok konunun üstesinden geldiğimiz gibi kapalı mekanlarda sigara içmeyi de engelleyebiliriz. Bu gücümüz var” dedi. İzmir Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmet veren Eşrefpaşa Hastanesi'nde sigarayı bırakma polikliniği olduğuna da dikkat çeken Başkan Kocaoğlu, gıda sağlığının da önemine vurgu yaparak “En kısa zamanda bir gıda laboratuvarı kurma kararı aldık. Hazırlıklarını sürdürüyoruz” dedi.
özgür(lük)!

Çevrimdışı Korsan

 • Administrator
 • *
 • İleti: 2.140
 • Cinsiyet: Bay
Sigara içmek Rus ruletinden tehlikeli
« Yanıtla #1 : 04 Temmuz 2009, 21:21:10 Cts »
Sigara içmek Rus ruletinden tehlikeli ?
Katılmıyorum. Keza her gün onlarca kere tetiğe basıyorum ve hala hayattayım. Şansmı ? hiç sanmam :d

Sigara tehlikelidir, zararlıdır, iyi değildir ama bu kadarda değil :d

Çevrimdışı korayhan

 • Artık sende "biz" densin..
 • *
 • İleti: 4.513
 • Cinsiyet: Bay
Sigara içmek Rus ruletinden tehlikeli
« Yanıtla #2 : 05 Temmuz 2009, 17:18:36 Paz »
Zararlı olduğunu bilmemize rağmen hala tüketmeye devam ediyoruz.. :(
Çelişkili durum ama sigaranın çekiciliği ve vazgeçilmezliği bu işte... :cigara
KOYDUĞUM NOKTALARIN ARDINDAN YENİ BİR CÜMLE KURMAYACAĞIM ARTIK...

Çevrimdışı Breeze

 • K A L B İ M
 • *
 • İleti: 8.670
 • Cinsiyet: Bayan
 • Ders, ders, ders!
Sigara içmek Rus ruletinden tehlikeli
« Yanıtla #3 : 05 Temmuz 2009, 17:23:37 Paz »
için için ..
özgür(lük)!