Kalbim.GEN.TR - Kalplerin buluştuğu tek adres!

Kalbim.GEN.TR - Genel => Sağlık => Konuyu başlatan: Breeze - 02 Haziran 2009, 21:55:26 Sal

Başlık: Kansere Karşı Kayısı
Gönderen: Breeze - 02 Haziran 2009, 21:55:26 Sal
(http://img16.imageshack.us/img16/2328/kayisiia4.jpg)

İnönü Üniversitesinde yapılan araştırma, kayısının kanseri, karaciğer yetmezliğini ve kalp krizini önlediğini, alkolün olumsuz etkilerini ortadan kaldırdığı ortaya çıkardı. İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Sitoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Sağlık Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ali Otlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İnönü Üniversitesi Kayısı Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Bayram Murat Asma ve Tıp Fakültesi Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Feral Öztürk'le birlikte Malatya Kayısı Araştırma ve Geliştirme Vakfı, Malatya Valiliğinin iş birliğiyle araştırma yaptıklarını söyledi. 4 yıl önce başlattıkları araştırmanın kayısı için ilk olduğuna dikkati çeken Otlu, araştırmanın sonuçlarının kayısı ihracatına olumlu etkide bulunacağını, ihracat gelirini yıllık 200 milyon dolardan 500 milyon dolara çıkaracağını umduklarını ifade etti.

Sindirim sistemi kanserlerinde önleyici etki


Sindirim sistemi kanserlerinde kayısının çok önemli önleyici etkisi olduğunu gözlemlediklerini kaydeden Otlu, “Deney hayvanlarına kayısı yedirdik. Kanser ilacı verdik. Kayısı ile beslenen grubunun diğer gruplara göre daha az zarar gördüğünü gözlemledik. Bu araştırmamız ABD'de önemli bir bilimsel dergide İngilizce yayınlandı” dedi. Karaciğer hastalıklarında kayısının olası etkileriyle ilgili de deney yaptıklarını belirten Otlu, “Karaciğer hastalıklarında da kayısının çok önemli faydası olduğunu gözlemledik. Karaciğer yağlanmasını önlüyor” diye konuştu.

Kalbe ve böbreklere yararlı

Kayısının kalbe ve böbreklere de yararlı olduğunu tespit ettiklerini bildiren Prof. Dr. Otlu, deney hayvanlarından kayısı yiyenlerin daha dayanıklı olduğunu gözlemlediklerini söyledi. Kayısının alkolün zararlarına etkilerini de araştırdıklarını ifade eden Otlu, “Deney hayvanlarına alkol verdik. Bunun sonuçlarına baktık. Kayısıyla beslenenlerde üreme işlemlerinin alkolden dolayı zarar görmediğini gözlemledik” dedi. Otlu, kayısının yararlarına ilişkin 4 araştırma daha sürdürdüklerini kaydetti. Prof. Dr. Otlu, kayısı ihracatı yapan şirketlerin kayısının bilimsel yararlarıyla ilgili araştırmalar için kaynak ayırmasını istedi.


Başlık: Kansere Karşı Kayısı
Gönderen: crazyavuz - 29 Temmuz 2009, 12:06:32 Çrş
Hiç sevmiyorum ya şu kayısıyı...Aslında babamlar Malatya'lı ama enteresan işte =)
Başlık: Kansere Karşı Kayısı
Gönderen: Yağmur - 30 Temmuz 2009, 01:02:19 Prş
kayısı gibi güzel meyve var mıdır?  yahu her sabah bir tane atın ağzınıza güzelleşin, en basidi  ;) malatyalıların çoğunda bu tarz rahatsızlıklar görülmez zaten.

sloganımız kayısı yiyelim.. güzelleşelim...

bilgileri için teşekkürler.  :)
Başlık: Kansere Karşı Kayısı
Gönderen: Breeze - 03 Ağustos 2009, 01:46:33 Pzt
Rica ederim.. (: