Gönderen Konu: Dünyanın En İyi Kitapları  (Okunma sayısı 1830 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı yeraltindannotlar

• Girişimci
  • *
Dünyanın En İyi Kitapları
« : 13 Mart 2011, 09:35:18 Paz »
Sen bir çocuğa ancak kendi yaradılışına uygun biçimde davranabilirsin, yani güçle, gürültü patırtıyla, birden kızıp parlamalarla  nitekim bu durumda her şeye karşın bu yolu izlemek, sana çok uygun gözüküyordu. Çünkü sen benden güçlü  gözü pek bir delikanlı yaratmak hevesindeydin

Franz Kafka - Gregor Samsa

• Girişimci
  • *
« Yanıtla #1 : 13 Mart 2011, 09:37:25 Paz »

GORİOT BABA

(Le Père Goriot)

Sevmek, bir başkasının hayatını yaşamaktır

Mösyö Goriot, Pariste bir pansiyonda kalmaktadır. Pansiyondakiler M. Goriotun kim olduğunu bilmez. Herkes onun hakkında bir şeyler uydurur. M. Goriotun iki kızı vardır: Delphine ve Anastasie. Arada bir gelip babalarını görürler. Çevredekiler, bu kadınları Goriot Babanın metresleri sanırlar. Goriot Baba iş hayatında başarılı olmuş, iyi para kazanmış, eski bir tüccardır. Tüm varlığını iki kızının mutluluğuna adamış, kendisi orta halli bir pansiyon hayatına çekilmiştir. Goriot Babanın kızları paralan tükendikçe pansiyona gelirler ve babalarından para isterler. İkisi de oldukça masraflı, lüks bir hayat yaşamaktadırlar. Babalarının günden güne düştüğü kötü durum umurlarına bile gelmez. Tek düşünceleri kendi özel hayatlarıdır

Goriot Baba, ilgisizlikten, sevgisizlikten ruhsal çöküntüye uğrar  dayanma gücünü yitirir, hastalanıp yataklara düşer. Durumu gittikçe ağırlaşır. Kızlarına haber gönderilir  fakat kızları babalarının yanına gelmek yerine, bir sosyete balosuna eğlenmeye giderler. Goriot Baba ölmeden önce çocuklarını son kez görmek ister. Pansiyonda kalan bir öğrenci, onun bu isteğini kızlarına ulaştırır. Delphine babasının yanına gelmez, diğer kızı Anastasia geldiğinde ise artık çok geçtir  baba komaya girmiştir, bir süre sonra da ölür.

Goriot Babanın cenazesinde, pansiyonda tanıdığı bir iki kişi dışında kimse yoktur

Fransız edebiyatının ünlü eserlerinden biri olan Goriot Baba, realist akımın başarılı bir örneğidir. Goriot Babada çocuklarına karşı aşırı sevgi duyan bir babanın dramı anlatılmıştır. Balzacın bu eseri bir karakter romanı özelliği taşır. Roman, babalık sevgisinin bencil evlatlar tarafından nasıl istismar edildiğini göstermesi bakımından oldukça ilgi çekicidir

Goriot Baba, iyilik ve saflığın  çocukları ise kötülük ve nankörlüğün temsilcileridir

zengin olsaydım, servetimi korusaydım, onlara vermeseydim, şimdi burada olurlardı. dudaklarıyla yanaklarımı yalarlardı. bir konakta otururdum, güzel odaların, uşaklarım, ateşim olurdu. başucumda kocaları ve çocuklarıyla gözyaşı dökerlerdi. bütün bunlar benim olurdu. şimdiyse hiç. para herşeyi verir insana, kızlarını bile. ah  param. param nerede? bırakacak hazinelerim olsaydı, yaralarımı sarar, bakarlardı bana. seslerini duyar, yüzlerini görürdüm.  görmek istiyorum onları. jandarmaları yollayın, zorla getirsinler  adalet benden yana. doğa, yasa, her şey benden alınırsa, memleket batar. açık bu. toplum da dünya da babalık üstüne kuruludular. çocuklar babalarını sevmezlerse her şey mahvolur.  babalar, meclis’lere başvurun, evlenmeyle ilgili bir yasa çıkarsınlar. kızlarınızı seviyorsanız evlendirmeyin onları. damat bir kızın her şeyini bozan, her şeyini kirleten bir namussuzdur. evlenme yok artık  bu evlilikler kızlarımızı elimizden alıyor ve ölürken onları yanımızda bulamıyoruz. babaların ölümü üzerine bir yasa çıkarın. korkunç bir şey bu

( Honoré de Balzac 20 May 1799 – 18 August 1850)

• Girişimci
  • *
« Yanıtla #2 : 13 Mart 2011, 09:38:20 Paz »
Bugüne kadar çeşitli vesilerle yasaklanmış kitaplar ve yazarları Ülkemizden ve dünyadan

Muhteşem Gatsby -F. Scott Fitzgerald

1984 -George Orwell

Çavdar Tarlasında Çocuklar – J.D. Salinger

Sineklerin Efendisi – William Golding

Gazap Üzümleri- John Steinbeck

Sevgili- Toni Morrison

Kara Bir Şaka -Alice Walker

Ulysses -James Joyce

Fareler Ve İnsanlar-John Steinbeck

İkilem -Joseph Heller

Cesur Yeni Dünya – Aldous Huxley

Güneş de Doğar -Ernest Hemingway