Gönderen Konu: Antalya...(10 17 Ağustos)  (Okunma sayısı 3555 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı dr.selim

• Artık sende "biz" densin..
  • *
  • delik testi umutlarım akar altından azar azar...
Antalya...(10 17 Ağustos)
« : 11 Ağustos 2009, 00:40:41 Sal »
HafHaftanın şehri;

Bu haftaki şehrimiz Türkiye'nin en gözde tatil mekanlarından birisi olan Antalya.Tatile falan gidemeyen varsa otursun uzun uzun baksın ;D
Antalya tatil mekanı olması ile birlikte tarihi ve doğal güzellikleri açısındanda mükemmel bir şehir.Fotoğraflara başlamadan önce Antalya'yı özetleyen kısa bir efsaneyi sizlerler paylaşmak istiyorum.

2000 yıl kadar önce Bergama kralı Attalos savaşcılarına " gidin ve bana Dünya'nın cennetini bulun,bulduğunuz yer öyle bir yer olsun ki hiç kimse gözünü bu yerden ayıramasın,gelenler hayran kalsın" diye emretmiş.Savaşçılar uzun aramalardan sonra bugün antalyanın bulunduğu yeri bulmuşlar ve adına "Attaleia" demişler...

ilk önce Antalya'nın doğal güzelliklerine bakalımda biraz içimiz açılsın;

Köprülü kanyon

Kurşunlu şelalesi

Düden şelalesi

Manavgat şelalesi

Gerçekten büyüleyici  ;)

Şimdi birazda tarih diyelim.Doğal güzellikleriyle olduğu kadar tarihi yapılarıylada ünlü bir şehir Antalya

Antalya kalesi

Antalya kalesi 1225 yılında selçuklu sultanı Alaaddin Keykubat tarafından roma kalelerinden kalan kalıntılar onarılarak yaptırılmıştır.
Bu kale ülkemizde selçuklu döneminden bu yana ayakta kalan tek kaledir.

Aspendos antik tiyatrosu

M.S 2. yüzyılda Romalılar tarafından yapımış.Kuşkusuz Antalya'nın en güzel yerlerinden biri. ;)

Aspendos tiyatrosu ile ilgili birde hikaye var;Aspendos kralının o zamanlar çok güzel bir kızı vardır ve herkes onla evlenmek ister. Fakat kral kimde karar kılacağını bilemediği için halka şöyle duyurur: kim halkımız, şehrimiz adına en yararlı ve güzel şeyi yaparsa kızımı ona vereceğim. Bu durum üzerine de iki büyük eser çıkar bu iki eseri de iki ikiz kardeş ortaya koyar. Bu eserlerin birisi şehre kilometrelerce uzaktan, müthiş bir geometrik hesaplamanın sonucu olarak ortaya çıkarılıp inşa edilmiş kasabaya su getiren su kemerleri; diğeri ise orkestrasında yere metal para atıldığında en üst tarafından dahi o sesin duyulduğu dünyanın o zamanki ve günümüzün akustik olarak en iyi olan tiyatrosudur. mimarı da Zenon'dur. kral su kemerlerini gördükten sonra kızını su kemerlerini yapan mımara vermek ister fakat daha sonra da tiyatroya girdiğinde tiyatronun yukarı tarafında gezerken bir ses duyar. ses kralın kızını ben almalıyım onu bana vermeli der.bu akustiğe hayran kalan kral kızını mimar Zenon a vermekte karar kılar.Kral kızını tiyatroyu yapan mimara veriyor ama bu kadar basit değil. Önce her iki yapıyı da çok beğendiğinden adaleti sağlamak bakımından kızı ortadan ikiye bölmeye karar veriyor.Ancak su kemerini yapan mimar, kıza olan sevgisinden dolayı aradan çekiliyor.O yüzden kız tiyatroyu yapana kalıyor

Perge

m.ö yunanlıların Antalya'nın bu bölgesine göçmesiyle kurlumuş bir şehirdir. Bu bölgedeki İlk kazılara 1946 yılında İstanbul Üniversite'si tarafından başlanmıştır.Tiyatro ,Agora,Sütunlu cadde gibi alanlar şu anda gezilebilmektedir.

ve burda son deyim artık. elimden geldiğince tanıtmaya çalıştım daha birçok yerinide tanıtamadığımı biliyorum ama bu kadarı bile baya zaman aldı.geri kalan bölümleride daha sonra tanıtmaya çalışırım sevgiyle kalın... ;)

...hilf mir!

Çevrimdışı morkelebek

• Süper Moderator
  • *
  • ...
« Yanıtla #1 : 11 Ağustos 2009, 00:47:17 Sal »
Güzel paylaşım olmuş canım emeğine sağlık...
Tarih kalıntıları ve belirttiğin dip notlarla bu paylaşımı daha çok seviyorum... ;)
Harika resim kareleri ve akıcı hoş bir anlatım...
Fazla söze gerek yok aslında, gerçekten çok Teşekkürler.
Sahici...

Çevrimdışı dr.selim

• *
« Yanıtla #2 : 11 Ağustos 2009, 00:50:54 Sal »
beğenmene sevindim kelebeğim zaten senin uyarınla biraz daha anlatım koymuştum içine dediğin gibide böyle daha güzel oldu...

ben teşekkür ederim ilgin için ;D
...hilf mir!

Çevrimdışı razi

• *
  • Kendi halinde.
« Yanıtla #3 : 11 Ağustos 2009, 22:41:56 Sal »
Teşekürler selim ;)
Ah bu insanlar.....:)))))

Çevrimdışı dr.selim

• *
« Yanıtla #4 : 13 Ağustos 2009, 00:57:49 Prş »
gözlerine sağlık razi ben teşekkür ederim...
...hilf mir!

Çevrimdışı SAILORMOON_AYKA

• *
  • hic bir soz sessizligin bilgesini tasiyamaz
« Yanıtla #5 : 05 Eylül 2009, 14:13:38 Cts »
Ben orayi biliyorum cok guzel bi yer :D Tesekkurler :) 
Dün
Hayat çenberinde düzenlice ürpererek
Dalqalanan bir zerre hayal ettim.
Oysa bugün
Kesinlikle biliyorum ki,
Çember benim.
Ve hayat
Bütünüyle zerreler halinde benim içimde
Haraket ediyor...