Gönderen Konu: CEBİR VE ŞİDDETTEN İLGAYA.!!! ÖZTÜRK 22/28/12/2006  (Okunma sayısı 1883 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Zynep

• Artık sende "biz" densin..
  • *
  • Stranger&Zynep
        - Yinemi senn!Yeter beee..!Bıktım ulan senden..
           Genç komser sinirden titriyordu.Alnına düşen perçemlerini bir eliyle düzeltip,sakinleşmeye çalışırken memura sordu;
        - Bu kez ne yapmış..yerinde duramamış,yürümeye başlamıştı,bir yanda da elleri kelepçeli adama bakıyordu..İşaret etti,ellerini çözdüler.Komser,deri n bir nefes aldı..Memur anlatmaya çalıştı.;
        - Efendim;Semt pazarında olmuş olay,Pazarcılardan biri kadının birine laf atmış..
           Komser adaama döndü;"tuhhh" diye haykırdı..Donkişot balıklama atladı,değilmi.
          Adama döndü
         - Sen mi düzelteceksin bu memleketi?Delimisin nesin sen...Kanun var nizam var bu memlekette..
           Memura döndü."Sonraa" dedi sertçe.Memur;
         - Vurmuş adama kafayı,yıkmış yere,pazarcılar saldırınca,çekmiş silahi..
           komser köpürdü adete;
         - Neee? Birde silah ha..Sonra güldü komser,gevşedi..Zanlının yanına gelip yakasından tuttu..
         - Şimdi yaktım seni aslanım...Marmara çırası gibi yaktım...Vallahi billahi yaktım seni...
         - Komserim ben..ben...diyecek oldu adam,komser kükredi.
         - suss..!Sen bittin aslanım....Senlemi uğraşacağım ulan..Memura döndü..
         - Çıkar diğer dosyaları da,yaz fezlekesini,sevket savcıya...Gitsin hesabi orda versin...
         - Başüstüne Komserim...
           Komser,arkalarından bir sigara yaktı ve başını saalladı...

"Çözün" dedi savcı bey..Çözdüler kelepçeleri.Sonra dosyayı aldı eline..Uzunca bir süre inceledi..Gözlüklerini masaya bıraktı ve adaama döndü..
          - burası dağ başımı?kanun var nizam var...Eşkıyamısın sen..........*
          - Hayır efendim...
          - Ne bu o zaman.?
            Savcı bey tekrar dosyayı eline aldı...
          - Altı dosya var burda..onbeş yıl yersin...
          - Ben,ben haklıyım efendim...
          - Suss!haklıymış....bir dosya aldı..
          - Banaka olayı....Anlat bakalım.!
            Zanlı,ellerindeki kelepçe izlerine bakarak analatmaya başladı.;
          - Efendim ben,Bankaya para yatırmaya gittim ogün.Son günmüş,çok yoğundu...butona bastım,fişimi aldım..171. sira benimdi..Üç saat bekledim.Bu sırada bankaya,tahminen 70-80 yaşlarında bir teyze geldi.İşitme sorunu varmış..güvenlikçi pek ilgilenmedi,dolanıp durdu kadın cağız..kimsede yer vermiyor..Dayanamadım,genç bir adamı kaldırıp teyzeyi oturttum.Yeyze meraklı,kuşkulu..elinde fatura,standa yaklaştı ve memura bir şeyler sordu..biraz sonra memur haykırarak bağırdı..Defo git diye teyzeye hakaret etti..Sıra bana geelmişti,teyzeden makbuzu aldım,standa girdim..8 lira,75 ynkuruşluk su faturasıydı..Memur diretti,ikisini bir alamam dedi..anlatmaya çalıştım ikna olmadı...Bu arada teyze yaklaştı ve " oğlum,ben 38 yıl öğretmenlik yaptım,ama senin gibi bir öğrenci yetiştirmedim dedi..Memur kıyamet kopardı..Geri zekali dedi..Manyak karı dedi..Dayanamadım,O bir öğretmen,böyle konuşamazsınız onunla dedim..Adam,konuşursam ne olur lan,dedi...Yumruğu indirmişim,cam çerçeve ,elim,adamın yüzü,ortalık toz duman efendim...
           Savcı adama baktı..Başını salladı..
         - Peki, semt pazarı hadisesi..
         - Vallahi metroya binmek için ordan geçiyordum efendim..25-30 yaşlarında bir kadın,tezgaha yanaşmadan daha,pazarcı en ırısinden bir portakal aldı eline..Sanki kadını okşuyormuş gibi meyva ile oynarken bağırmaya başladı
         - Portekala gel aplaaaa.!
           Kadın tiksindi,geri döndü..adam ;
         - Sulu sulu aplaaa...Seninkiler gibi susuz değil...
           Onadım vardı,kadın geri döndü ve "terbiyesiz" diye bağırdı.
           Pazarcı,okkalı bir küfür patlattı ve kadına tükürdü...
           Ayıp değil mi kardeşim,kadıncağıza ne diye küfür ediyorsun diyecek oldum,adam
          - Sana ne amca,ucu sanamı girdi.deyince geçirdim kafayı,adam haşat...sonra pazarcılar bir olup saldırdılar.Vallahi karizmayı çizdiremezdim,canımı kurtaRmak için çektim silahi..
          - İyi halt ettin...diye çıkıştı savcı..Kanun var,nizam var...dedi..Kimse yasalardan üstün olamaz...
          - O kadın benim kardeşim,sizi yeeğeniniz olabilirdi efendim,dedi adam...
            Diğer davalarıda anlattı..Devlet hastanesinde eczacı ile olan kavgasını,trafik polisleriyle yumruklaşmasını...Savcı çok kızdı..
          - Sen Deli dumrulmusun be..!
            sonra steno'ya döndü ve "yaz kızım,"dedi..
          - Sanığın eylemine uyan,cebir,şiddet ve darp ederek kamusal alanda amme hizmeti gören pazarcı esnafından.......burnunu kırdığından,6136 sayılı silahlar hakkındaki kanuna muhalefetinden dolayı....
            Savcı adama baktı..
          - Ben seni nerden tanıyorum..Diye sordu..
            Adam gülerek emin bir rahatlıkla yanıtladı...
          - Sivas Atatürk lisesinden efendim...
            Savcı güldü..Hatırladım;sen eskiden de böyleydin...dedi.
            Yazıcı kıza döndu,"yaz" diye yeniledi. 
          - Sanık cebir ve şiddet kullanarak kamu düzenini ilgaya teşebbüs ettiğinden,ilgili tck maddelerince tutuklanmak üzre nöbetçi mahkemeye sevkine...
            Adam savcyıa yalvardı...baktı olmayacak basstı yaygarayı...
          - Sen haklısın hocam...Kendisine 38 yıl hizmet etmiş emeklisinin 8 lira 75 krşluk faturası için yetmiş yaşında bir kadına hakaret edilmesine ses çıkarmayan sosyal devletin...emekli maaşi için kuyruklarda ölen insanalar içi tepki göstermeyen sivil yoplum örgütlerinin...
          ,,,,,,,,afedersin ama bir kapkaççı kadar değeri olmayan duyarlı vatandaşların..haklarımı gözetmeyen yasaların..Namussuzlar kadar bu ülkede söz sahibi olduğumu kAbul etmeyen herkesin..
            - Savcı haykırdı..
            - Yaz kızım yaz..Cebir ve şidettle kamu düzenini ilgaya......adam haykırdı..
            - Böyle anlamadığım bir dildeceza kanunu yazanların...sonra durdu..gülümsedi...
            - Gözü kör olsun efendim,kör olsun..yoksa sizin ne kabahatınız var ..diye inledi adam...
              Savcı"götürün dedi...
              9 yıl ceza istemiyle ceza davası açıldı ve adam tutklandı..
              Oysa ayni saatlerde asayış şb polislerince 13kapkaç olayına karışmış sanıklar,adliyenin diğer kapısından ellerini kollarını sallaya sallaya gidiyorlardı...
              bu, cebir ve şiddetten ilgaya bayağı suçmuş be....!!

ÖZTÜRK....23/12/2006/ANKARA

Teşekkür Ederiz.
Kalbim Forum Yönetim//