Gönderen Konu: Tavuk mu yumurtadan çıkar yumurta mı tavuktan?  (Okunma sayısı 5690 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı golgem38

• Artık sende "biz" densin..
  • *
Tavuk mu yumurtadan çıkar yumurta mı tavuktan?
« Yanıtla #10 : 27 Şubat 2008, 18:38:03 Çrş »
hayret verici...

tesekkurler kanka
Gozlerini yumsana YAKAMOZ!Kirlenmis bir denizi ortmesene artik!!!

Çevrimdışı Nazlıcan

• K A L B İ M
  • *
  • Mutluluk gülüşünde saklı(:
« Yanıtla #11 : 27 Şubat 2008, 18:40:31 Çrş »
açıklamak istediğim tam olarak bu değildi...tavukmu yumurtadan.yumurtamı tavukdan diye düşünüp kafa yormaya gerek yok...etrafımıza baktıgımızda tavuk ve yumurta mucize ve daha bir çok mucizeyi  gözümüz kapalı görebiliriz...
dogamızdaki bu çelişki ikilem olması doğaldır...(tavuk yumurta,yumurta tavuk) bu yüzden çelişkisiz ikilemsiz olmak değil onları fark etmek,düşünmek de bize düşer... :)

Ve dörtte üçü su olduğundan mı vücudumuz okyanuslar gibi Ay'ın cazibesinin etkisindedir..? Bu yüzden mi içimiz gelgit halindedir..? Sular ve gökler arasında kalabalığım. Tut ki yeni yaratılmışım... Bu yüzden mi sudan sebeplerle yitiririz su gibi aziz şeyleri çoğu zaman. Sular durulduğunda aydınlanır anlamlar ama sular ...durulmaz dalgalanmadan..

Çevrimdışı suphi

• *
  • ELİF'İM NOKTALANDI...
« Yanıtla #12 : 28 Şubat 2008, 15:40:44 Prş »
sevgili suphi...
yanitin cok olgundu...
dogruydu...
tebrik ederim...
öncelikler bişi değil ne demek vazifemiz......

açıklamak istediğim tam olarak bu değildi...tavukmu yumurtadan.yumurtamı tavukdan diye düşünüp kafa yormaya gerek yok...etrafımıza baktıgımızda tavuk ve yumurta mucize ve daha bir çok mucizeyi  gözümüz kapalı görebiliriz...
dogamızdaki bu çelişki ikilem olması doğaldır...(tavuk yumurta,yumurta tavuk) bu yüzden çelişkisiz ikilemsiz olmak değil onları fark etmek,düşünmek de bize düşer... :)

ha şunu bileydinn :D ne oldu fizik mizik hikayesi bittimi yoksa elin gavurları yardımına yetişmedimi...darvinden gireydin olaya :D bak şeker sana son ikazım bana fazla bulaşma :D .us.
SATANİST KESEN MÜCAHİT KEDİ...

Çevrimdışı Nazlıcan

• K A L B İ M
  • *
  • Mutluluk gülüşünde saklı(:
« Yanıtla #13 : 28 Şubat 2008, 18:38:52 Prş »
darvinde kim oluyor be...kendi fikirlerine kendi bile inanmıyor.. bir kere agzından çıkmış bulunmuş. geride tükürdüğü tükmüğü yalayamıyor... ben darvincimiyim...değilim... adamın anlattıgı şeylere güler geçerim...
fiziğe gelince orasını karıştırma.. dün hızlı okuma tekniği ile iki kitap bitirdim ama demek istediğim konuyu yine  bulamadım.... >:(
kuantum mantığı idi sanırım ama emin olamadıgım için yazmak istemiyorum. şimdi dem derken düm demeyim diye... :-\
ama yinede soru cevapsız kalıyor.. yumurtamı tavuktan,tavukmu yumurtadan.. :)
insanın neden yaratıldıgını biliyoruz.. kadınında.. ama bu konu kafa yoruyor işte. oda allahımızın bir hikmeti olsa gerek...fazla yormaya gerek yok...mucize diye buna denir.. etrafımızda o kadar mucize varken. bizim yapımız bile mucize...
bu sana son ikazım suphi.. >:( kesssssssssss uzatmaaa.. >:( son noktayı ben koyarım.. 8)

Ve dörtte üçü su olduğundan mı vücudumuz okyanuslar gibi Ay'ın cazibesinin etkisindedir..? Bu yüzden mi içimiz gelgit halindedir..? Sular ve gökler arasında kalabalığım. Tut ki yeni yaratılmışım... Bu yüzden mi sudan sebeplerle yitiririz su gibi aziz şeyleri çoğu zaman. Sular durulduğunda aydınlanır anlamlar ama sular ...durulmaz dalgalanmadan..

Çevrimdışı suphi

• *
  • ELİF'İM NOKTALANDI...
« Yanıtla #14 : 28 Şubat 2008, 18:47:00 Prş »
sen asla son noktaların kadını  olamadın olmıcaksın  :P esasen tavuk diye bişi yoktur...aslında bizde yokuz platon(eflatun) a göre bu dünya idea dünyasının bi yansımasıdır :D diye bi felsefe yaparız...şakası bi yana ikisininde neden çıktığı beni bağlamaz zıkkımın kökünden çıksınlar sende kuş gripli yumurta yede öl emiii....
SATANİST KESEN MÜCAHİT KEDİ...

Çevrimdışı Korsan

• Administrator
  • *
« Yanıtla #15 : 17 Nisan 2008, 18:06:36 Prş »
şimdi iki çeşit bakış açısı var felsefede ...birisi idealizm diğeri materyalizm...idealistlere göre tavuk yumurtadan çıkar materyalistlere göre ise yumurta tavuktan çıkar...aslında ikiside birbirinden çıkmaz...tavuktan  çıkan yumurtadır ancak yumurtadan çıkan tavuk değildir civcivdir yada civcivden çıkan tavuktur tavuk civcivden çıkarken yumurta civcivii la ne bilim bennn ne nerden çıkar benden çıkmadıkları kesin :D ....ikisinide Allah yaratmıştır (idealizm) ikiside darvin tooorisine göre maddeler evrim geçirmiş geçire geçirre  :P  >:D tavuk olmuştur...ben idealistim metafizige saygı duyarım :D  :P  >:D

Kısmen Yanlış   idealistlere (teistlere) göre tavuk yumurtadan çıkmaz yaradılışa inandıkları için tavuk olarak dünyada var edildiğine inanırlar ki inanmaları gerekende budur.

Tanrı yumurtayı değil tavuğu yaratmıştır. buradan bakar isen ilk tavuk vardı ve dolayısı ile yumurta tavuktan çıkar.

Çevrimdışı sElif

• Forum Aşığı
  • *
  • ...mayBe 0ne DaY...
« Yanıtla #16 : 08 Eylül 2009, 17:57:10 Sal »
ya ben hiç anlamıormm bu konuyuu cidDenn yaaa :((
(¯`v´¯)
`·.¸.·´
¸.·´¸.·´¨) ¸.·*¨)
(¸.·´ (¸.·´ .·´ ¸¸.·¨¯*.♥?

♥ S.éLİF♥

Çevrimdışı SAILORMOON_AYKA

• *
  • hic bir soz sessizligin bilgesini tasiyamaz
« Yanıtla #17 : 08 Eylül 2009, 18:02:25 Sal »
Hayret verici :D

Tavuk yumurtadan cikar.O meshur alimler ispatlamis ve bu tartismali soruya nokta koyulmusdur.Ilk yumurta bilmem hangi hayvaninmis onun yumurtasi evrim gecirmis tavuk olmus.Nasilki o alimlerin ddiklerine gore biz maymunun evrim gecirmis haliyiz.

Bu arada resim gercekten hayret verici tesekkurler :)
« Son Düzenleme: 08 Eylül 2009, 18:05:52 Sal Gönderen: SAILORMOON_AYKA »
Dün
Hayat çenberinde düzenlice ürpererek
Dalqalanan bir zerre hayal ettim.
Oysa bugün
Kesinlikle biliyorum ki,
Çember benim.
Ve hayat
Bütünüyle zerreler halinde benim içimde
Haraket ediyor...

Çevrimdışı sElif

• Forum Aşığı
  • *
  • ...mayBe 0ne DaY...
« Yanıtla #18 : 08 Eylül 2009, 18:03:40 Sal »
teşekkürler ayka biraz bile olsa bilgilendim :)
(¯`v´¯)
`·.¸.·´
¸.·´¸.·´¨) ¸.·*¨)
(¸.·´ (¸.·´ .·´ ¸¸.·¨¯*.♥?

♥ S.éLİF♥

Çevrimdışı Breeze

• K A L B İ M
  • *
  • Ders, ders, ders!
« Yanıtla #19 : 08 Eylül 2009, 20:03:18 Sal »
Mü-Kem-Mel !!!
özgür(lük)!