Gönderen Konu: Bülent ECEVİT  (Okunma sayısı 4605 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı muamma

 • Forum Kurdu
 • *
 • İleti: 870
 • Aşk bir hükmü ezeldir. Derdi zevkinden güzeldir.
Bülent ECEVİT
« : 26 Mayıs 2006, 01:45:07 Cum »


1925 yılında İstanbul’da doğdu. 1944 yılında İstanbul Amerikan Koleji’ni bitirdi. 1944 yılında çalışma yaşamına girdikten sonra, işten ayırabildiği zamanlarda Ankara Üniversitesi’nde İngiliz Dili ve Edebiyatı, Londra Üniversitesi’nde Sanskrit, Bengalce, Sanat Tarihi bölümlerine devam etti. 1957 yılında da ABD’de Harvard Üniversitesi’nde sekiz ay incelemelerde bulundu.

1944 yılında Ankara’da Basın-Yayın Genel Müdürlüğü’ne İngilizce çevirmeni olarak girdi. 1946-1950 arasında Londra’da Türk Basın Ataşeliği’nde çalıştı. 1950-1960 arasında “Ulus” gazetesinde, ve “Ulus”un kapatıldığı yıllarda “Yeni Ulus” ve “Halkçı” gazetelerinde, yazar ve yazı işleri müdürü olarak çalıştı. 1954 sonu ile 1955 başlarında ABD’de, Kuzey Carolina’da yayınlanan “Winston-Salem” gazetesinde konuk gazeteci olarak görev yaptı. 1965’de “Milliyet” gazetesinde günlük yazılar yazdı. 1950’lerde “Forum” dergisinin yazı işleri kadrosunda yer aldı. 1972 yılında aylık “Özgür İnsan”, 1981’de haftalık “Arayış”, 1988’de aylık “Güvercin” dergilerini çıkarttı.

1957-1980 arasında, önce Ankara, sonra Zonguldak’tan Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili seçildi. 1960-1961’de Kurucu Meclis üyeliği, 1961-1965 yılları arasında Çalışma Bakanlığı yaptı. 1966’da, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Sekreterliğine getirildi. 1971’de Partisinin askeri yönetimce oluşturulan hükûmete katkıda bulunmasına karşı çıkarak bu görevinden ayrıldı. 1972 Mayısında Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanlığına seçildi. 1974 yılında kurulan Cumhuriyet Halk Partisi –Millî Selamet Partisi koalisyonu hükûmetinin Başbakanı oldu. Bu dönemde Kıbrıs Barış Harekatı gerçekleşti.

1977 yılında bir azınlık hükûmeti kurdu fakat güvenoyu alamadı. 1978 yılında, Partisinin Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde çoğunluğu bulunmamakla beraber, bazı bağımsız üyelerin ve küçük partilerin katkısıyla bir hükûmet kurdu. Bu Başbakanlık dönemi 21 ay sürdü. 12 Eylül 1980 askeri müdahalesinden sonra, bir süre gözaltında tutuldu.

Bülent Ecevit, yasaklı döneminde, eşi Rahşan Ecevit başkanlığındaki Demokratik Sol Parti’nin kuruluşuna katkıda bulundu. 1987 yılındaki halkoylamasıyla, siyasal haklarına yeniden kavuşunca, Demokratik Sol Parti Genel Başkanlığı’na seçildi. Kısa bir süre sonra yapılan genel seçimlerde Partisi iyi sonuç alamayınca bu görevden ayrıldı.

1989 yılında yapılan Demokratik Sol Parti Olağanüstü Kurultayı’nda yeniden Genel Başkan oldu. 1991 seçimlerinde de Zonguldak’tan milletvekili seçildi. 28 Şubat sürecinden sonra oluşan siyasal kaosta azınlık hükûmeti kurma görevi verildi ve 70 milletvekili ile Başbakan oldu. 18 Nisan 1999 tarihinde yapılan genel seçimlerde partisini birinci parti yaparken, Milliyetçi Hareket Partisi ve Anavatan Partisi ile ortak hükûmet kurdu ve bu hükûmetin Başbakanı oldu. 3 Kasım 2002 seçimlerinde Demokratik Sol Parti barajın altında kaldığı için milletvekili seçilemedi. 25.07.2004 tarihinde yapılan Demokratik Sol Parti Kurultayında Genel Başkanlıktan ayrıldı.

İngilizce bilen Bülent Ecevit evlidir.

Başbakanı Olduğu Hükûmetler ve Görev Zamanları

37. T.C. Hükûmeti 26.01.1974 17.11.1974

40. T.C. Hükûmeti 21.06.1977 21.07.1977

42. T.C. Hükûmeti 05.01.1978 12.11.1979

56. T.C. Hükûmeti 11.01.1999 28.05.1999

57. T.C. Hükûmeti 28.05.1999 18.11.2002Kaynak: http://www.devletarsivleri.gov.tr/
« Son Düzenleme: 26 Mayıs 2006, 01:52:11 Cum Gönderen: muamma »
Ruhumun kanatları ufuklara sığmıyor
ve o ufuklara çarpan kanatlarım kanıyor, kanıyor, kanıyor...

Çevrimdışı muamma

 • Forum Kurdu
 • *
 • İleti: 870
 • Aşk bir hükmü ezeldir. Derdi zevkinden güzeldir.
Ynt: Bülent ECEVİT
« Yanıtla #1 : 26 Mayıs 2006, 01:48:43 Cum »
18 Mayıs günü geçirdiği beyin kanaması sonucu Ankara GATA'da tedavi altına alınan sayın Ecevit hala komadadır. Kendisine Allah'tan acil şifalar diliyorum. Kendisi bu ülkenin yetiştirdiği en değerli ve en dürüst politikacılarındandır.
Ruhumun kanatları ufuklara sığmıyor
ve o ufuklara çarpan kanatlarım kanıyor, kanıyor, kanıyor...

Çevrimdışı Original

 • Artık sende "biz" densin..
 • *
 • İleti: 1.352
 • Cinsiyet: Bayan
Ynt: Bülent ECEVİT
« Yanıtla #2 : 26 Mayıs 2006, 11:56:21 Cum »
Muamma gibi bende, kendisine acil şifalar diliyorum. Yanlışları ve doğrularıyla ülkemize hizmet vermiş, iyi bir politikacıydı.
"Bir körün parmak uçları kadar hassasına,az rastlanır kalbin"


Çevrimdışı yıldız*

 • Forum Heveslisi
 • *
 • İleti: 51
 • Cinsiyet: Bayan
Ynt: Bülent ECEVİT
« Yanıtla #3 : 28 Mayıs 2006, 15:46:05 Paz »
EL ELE BÜYÜTTÜK SEVGİYİ

birlikte  öğrendik seninle
avucumuzda yüreği çarpan
kuşa sevgiyi
el ele duyduk kumsalda denizin
milyon yılda yonttuğu
taşa sevgiyi
tırtılları tanıdık seninle baharda
tırtılken daha sevmeyi öğrendik
sevgiden üreyen kelebeği
toprağı evimiz gibi sevdik seninle
birlikte sevdik kuru toprakta
ev kuran köstebeği
köstebeğinden toprağından taşına
tırtılından kelebeğine kuşuna
el ele sevdik bu dünyayı
acısıyla sevinciyle  sevdik
yazıyla kışıyla sevdik
köy-köy,ülke-ülke
gökler gibi sardı dünyayı
yağmur gibi sızdı dünyaya
dünya kadar oldu sevgimiz
el ele büyütüp el ele derdik
el ele derip insana verdik
verdikçe çoğalan sevgimizi

BÜLENT ECEVİT'in  kendi kaleminden.
GÜVERCİNLER ANKARA'da         ALLAH'tan  acil şifalar dilerim.......
« Son Düzenleme: 31 Mayıs 2006, 02:28:50 Çrş Gönderen: fLyBacK »

Çevrimdışı Zynep

 • Artık sende "biz" densin..
 • *
 • İleti: 10.497
 • Cinsiyet: Bayan
 • Stranger&Zynep
Bülent ECEVİT
« Yanıtla #4 : 06 Kasım 2006, 08:03:51 Pzt »
Ve kaybettik.
Bugün beyaz güvercinler öksüz...

İyi, kötü tüm uygulamaları ile Türkiye Siyaset Tarihi'ne uzun yıllar damgasını vurmuş, mavi gömlekli, siyah kasketli, şair politikacı'sı yok artık Türkiye'nin.

Allahtan rahmet ve Türkiye'ye başsağlığı dilerim.

Çevrimdışı CeRkEs_26

 • Artık sende "biz" densin..
 • *
 • İleti: 3.222
 • Cinsiyet: Bay
  • GİTARLA MÜZİĞİN BULUŞTUĞU TEK ADRES...
Bülent ECEVİT
« Yanıtla #5 : 11 Kasım 2006, 17:18:40 Cts »
Ve Son... Ecevit Defnedildi...
11.11.2006 17:13

Geçen Pazar gecesi vefat eden Bülent Ecevit için bu sabah GATA'da başlayan tören Devlet Mezarlığı'nda son oldu. Ecevit'in naaşı hazırlanan mezara defnedildi....
Ecevit için, geçen pazar gecesi vefat ettiği Gülhane Askeri Tıp Akademisi'nde (GATA) uğurlama töreni düzenlendi. Törene, Ecevit'in eşi Rahşan Ecevit ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ve kuvvet komutanları, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ve DSP Genel Başkanı Zeki Sezer katıldı.
Önünde Ecevit'in el sallayan fotoğrafının yer aldığı askeri cenaze aracına yerleştirilen cenaze, daha sonra eskortlar eşliğinde DSP Genel Merkezi önüne getirildi. DSP Genel Merkezi'nin önünde düzenlenen törende saygı duruşunda bulunuldu. DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, burada bir konuşma yaptı.
Daha sonra uzun yıllar görev yaptığı TBMM'ye naaşı getirilen Ecevit için burada da bir tören düzenlendi.


CAMİ AVLUSUNA VATANDAŞ AKINI
Ecevit'in cenazesi, TBMM'deki törenin ardından, saat 10.30'da, cenaze namazının kılınacağı Kocatepe Camii'ne getirildi. Cenaze namazı için vatandaşlar Kocatepe Camii'nin avlusunu ve etrafını tamamen doldurdu. Kocatepe Camii'ndeki törene Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer de eşi Semra Sezer ile katıldı. Sezer ve eşi, avluda Rahşan Ecevit'in yanına giderek, başsağlığı dilediler.
TBMM Başkanı Bülent Arınç ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve bazı bakanlar da cenaze namazı için Kocatepe Camii'ne geldi. Arınç, Erdoğan ve bakanlar doğrudan öğle namazına geçti.
Cenaze töreni için sabah erken saatlerden itibaren gelen vatandaşlar caminin avlusunu doldururken, avluya giremeyen çok sayıda vatandaş dışarda kaldı.
Ecevit'in naaşı camiye getirildiği sırada havaya güvercinler uçuruldu. Bu sırada vatandaşlar da ''Halkçı Ecevit'', ''Türkiye Laiktir Laik Kalacak'' şeklinde sloganlar attı ve alkışladı.
Bu sırada vatandaşlar da ellerinde Türk bayrakları ve Ecevit posterleriyle alkışlamaya devam ettiler. Bazı vatandaşların ellerinde, ''Atam izindeyiz'', ''Laiklik adam olmaktır'', ''Çılgın Türkler geliyor'', ''Kıbrıs Fatihi'', ''Tehlikenin farkındayız, Lütfen irticaya haddini bildiriniz'', ''Tam bağımsız Türkiye'' dövizleri taşıdıkları görüldü.
Bülent Ecevit'in cenazesi, kılınan cenaze namazı sonrasında top arabasına konuldu.


RAHŞAN ECEVİT ISRARLA YÜRÜDÜ
Ecevit'in naaşını taşıyan cenaze arabası, vatandaşların oluşturduğu uzun bir kortej eşliğinde Devlet Mezarlığı'na götürüldü.
Rahşan Ecevit, kendisine tahsis edilen araca binmek yerine, Kocatepe Camii'nden itibaren cenaze arabasına tutunarak 60 yıllık yaşam arkadaşını son yolculuğuna uğurlamak üzere Devlet Mezarlığı'na doğru yürüyüşünü sürdürdü.Kızkardeşi Asude Aral, DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, Emrehan Halıcı ve uzun yıllar Bülent Ecevit'in koruma müdürlüğünü yapan ve Ecevitlerin yanından ayrılmayan Recai Birgül de Rahşan Ecevit'e eşlik etti.


ECEVİT'İN NAAŞI DEVLET MEZARLIĞI'NDA
Eski Başbakan Bülent Ecevit'in naaşı, defnedileceği Devlet Mezarlığı'na getirildi. Ecevit'in naaşını taşıyan cenaze arabası ve izleyen kortej, yaklaşık 3,5 saat sonra Atatürk Orman Çiftliği alanında bulunan Devlet Mezarlığı'na ulaştı.
Devlet Mezarlığı önünde Ecevit'in naaşının getirilmesini kalabalık bir vatandaş topluluğu bekledi. Cenaze arabasının mezarlığa gelişi sırasında da vatandaşlar, ''Türkiye seninle gurur duyuyor'' diye slogan atarken, bazı vatandaşlar da ''Baba seni çok seviyoruz bırakma bizi'' diye bağırdılar.
Bülent Ecevit'in naaşı, Devlet Mezarlığı'nın girişinde cenaze arabasından askerler tarafından alınarak top arabasına konuldu ve defin alanına götürüldü.


RAHŞAN ECEVİT MEZARA SU DÖKTÜ

Bülent Ecevit'in naaşı top arabasından alınarak defnedileceği mezarın yanına konuldu. Burada tabundan çıkarılan Ecevit, görevliler tarafından mezarına yerleştirildi. Mezarın görevliler tarafından kapıtılmasının ardından Rahşan Ecevit mezara gelerek su döktü. Rahşan Hanım'ın ardından DSP'li yönetciler de bir bir gelerek mezara su döktüler...

Kaynak:AA

 

Çevrimdışı Bircem

 • K A L B İ M
 • *
 • İleti: 10.494
 • Cinsiyet: Bayan
Bülent ECEVİT
« Yanıtla #6 : 11 Kasım 2006, 17:48:26 Cts »
BEYAZ GÜVERCİNLER ÖKSÜZ...
ALLAH'TAN RAHMET VE ÜLKE ADINA BAŞSALIĞI DİLİYORUM.
Kadın, dünyaya egemen olan tek tuttukludur.

Çevrimdışı Nazoş

 • K A L B İ M
 • *
 • İleti: 1.702
 • Cinsiyet: Bayan
 • Gün Olur Devran Döner........
Bülent ECEVİT
« Yanıtla #7 : 12 Kasım 2006, 01:09:09 Paz »
Mahşer gibi bir kalabalık vardı. Allah herkese nasip etsin böylesine sevilmeyi.
Mekanı cennet olsun. Sevgili eşi Rahşan Hanıma sabırlar diliyorum. Hepimizin
başı sağolsun.
BU AKŞAM BÜTÜN MEYHANELERİNİ DOLAŞTIM İSTANBUL' UN,
SENİ ARADIM KADEHLERDEKİ DUDAK İZLERİNDEN...

Çevrimdışı lordofdarkness

 • Forum Heveslisi
 • *
 • İleti: 84
 • Cinsiyet: Bay
Bülent ECEVİT
« Yanıtla #8 : 12 Kasım 2006, 01:15:59 Paz »
gerçekten ben tamamen zıd bir görüşü savunsam da siyaseten, onun ülkemize emekleri çoktur, elbetteki her siyasi gibi, her insan gibi yanlışları olmuştur, ama ülkemize çok emeği vardır. zaten cenazesindeki kalabalık da işte bu emeğinin karşılığıdır. allah gani gani rahmet eylesin. sevenlerine sabır versin.
sen gittin... gittin ve zaman durdu... tek hayalin kaldı gözlerimde ve bir de ayak seslerin....

Çevrimdışı firari_sevdam

 • Forum Sevdalısı
 • *
 • İleti: 213
 • Cinsiyet: Bay
Bülent ECEVİT
« Yanıtla #9 : 12 Kasım 2006, 01:48:07 Paz »
gerçektenn büyükk bii siyasetçiydi vatan milet sağolsunn ALLAH rahmet eylesinn ama kimse unutmamalı kıbrısın fatihi ecevitti yeniden başımız sağolsun...

Çevrimdışı giuv

 • Girişimci
 • *
 • İleti: 9
 • Cinsiyet: Bay
Bülent ECEVİT
« Yanıtla #10 : 12 Kasım 2006, 20:55:45 Paz »
 :(

Çevrimdışı isogulb

 • Forum Heveslisi
 • *
 • İleti: 52
 • Cinsiyet: Bay
Bülent ECEVİT
« Yanıtla #11 : 05 Şubat 2007, 09:44:10 Pzt »
mükemmel bir siyasetçiydi. tüm tehditlere rağmen kıbrısa girdi ve gerekeni yaptı... allah rahmet eylesin... :'(
''...yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine,
           bu hasret bizim.'' (NAZIM HİKMET)

Çevrimdışı Korsan

 • Administrator
 • *
 • İleti: 2.140
 • Cinsiyet: Bay
Bülent ECEVİT
« Yanıtla #12 : 31 Mart 2008, 23:42:34 Pzt »
Öncelikle ellerine saglık diyorum arkadasım mükemmel bir insan ve siyasetçi idi.Görülemeyenleri görürdü ön görüleri hep çıkmıştır.
Ve tam bir dürüstlük abidesi idi
Ölümünden sonra yabancı basında bir makale vardı onun için

Cüceler ülkesinde bir DEVDİ diye bahsediyordu BÜLENT ECEVİT'ten.

İyide bir şaiirdi bir şirini burada paylaşmak isterim şiirin adı YARIN

birşeyler olacak yarın
duruşundan belli
kırdaki atların
bulutların koşuşundan belli
kazışından köstebeklerin toprağı

karıncaların telâşından belli
birşeyler olacak yarın
belki bir tomurcuk
belki bir ağacın düşen yaprağı
belki de bir çocuk

pek o kadar göremesek de uzağı
kuşların uçuşundan belli
birşeyler olacak yarın
öbürgünden önemsiz
yarından önemli

Bülent Ecevit
Büyük insandı sayın ecevit

Tekrar teşekkür ederim konu için

Çevrimdışı suphi

 • Artık sende "biz" densin..
 • *
 • İleti: 1.203
 • Cinsiyet: Bay
 • ELİF'İM NOKTALANDI...
Bülent ECEVİT
« Yanıtla #13 : 01 Nisan 2008, 18:24:37 Sal »
abi kriz miriz yaptı ama harbi delikanlı adamdı....kıbrıs harekatı zaten onun için dönüm noktasıydı..onun düşündüklerini düşünnenler arasında en iyisiydi...
SATANİST KESEN MÜCAHİT KEDİ...

Çevrimdışı Korsan

 • Administrator
 • *
 • İleti: 2.140
 • Cinsiyet: Bay
Bülent ECEVİT
« Yanıtla #14 : 01 Nisan 2008, 18:53:23 Sal »
abi kriz miriz yaptı ama harbi delikanlı adamdı....kıbrıs harekatı zaten onun için dönüm noktasıydı..onun düşündüklerini düşünnenler arasında en iyisiydi...

Dogrudur abi en delikanlısı idi yasadıgı dönemim iyi tesbit  vesselam

Çevrimdışı roxy

 • Forum Tutkunu
 • *
 • İleti: 144
Bülent ECEVİT
« Yanıtla #15 : 01 Nisan 2008, 21:30:42 Sal »
Mavi gömleği kasketi unutulmazlara yazıldı. Nur içinde yatsın.